„Hlavním cílem nápravně výchovných zařízení, jak už samotný název napovídá, není odsouzené potrestat, ale vrátit je do normálního života. To však lze jenom obtížně – takový člověk má obvykle minimální kvalifikaci, dluhy z předchozího života a záznam v trestním rejstříku. Proto je pro trh práce mimořádně neatraktivní," vysvětlila Bc. Lucie Mazalová, která má na starost řízení projektu.
Řešením, se kterým projekt přichází, je odborné vzdělávání odsouzených už během výkonu trestu a v některých případech i zajištění pracovního místa po propuštění. Projekt se přitom skládá z řady na sebe logicky navazujících kroků – nejprve budou osloveni potencionální zaměstnavatelé a poté začne rekvalifikace odsouzených právě podle potřeb zaměstnavatelů. Zároveň zaměstnavatelé ve spolupráci s Hospodářskou komorou připraví některým odsouzeným pracovní místa.
„Myslím, že nebude překvapením zájem firem o řemeslné profese. Proto bude zahájeno odborné vzdělávání ve třech oborech: svářeč, truhlář, kovovýroba. To by však samo o sobě nestačilo. Je známo, že největší riziko jak pro zaměstnavatele, tak hlavně pro jejich nové zaměstnance, spočívá v chybách odsouzených několik měsíců po propuštění. Do té doby bezproblémový pracovník například potká známého z výkonu trestu a vše se vrátí do starých kolejí. Řešením je proto program asistované reintegrace a právního poradenství," uvedla Mazalová.
Pilotní projekt se týká 60 osob, přičemž se předpokládá, že zhruba 55 odborné vzdělávání dokončí a novou kvalifikaci získá. Třicet odsouzených by pak mělo hned po propuštění najít pracovní místo a odstartovat tak nový život.
Více informací:
Centrum podpory podnikání Praha, o.s.
Bc. Lucie Mazalová
Manažer projektu
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cppp.cz