„Čeští spotřebitelé se začínají dívat na to, co kupují – a to je bezesporu pozitivní jev," konstatoval J. Veleba. Podle jeho slov mají důvěru především k domácím potravinářským produktům, ať jsou získány z bio farem nebo z konvečního zemědělství. Agrární komora chce tento příklon k domácím výrobkům ještě víc podporovat a připravuje pro spotřebitele demonstrační akci, jež by měla české výrobky přiblížit veřejnosti.
Prezident AK Jan Veleba v této souvislosti hovořil o výsledcích rozborů na zbytky pesticidů v zemědělských výpěstcích z tzv. integrovaného hospodaření, který zveřejnil Výzkumný ústav rostlinné výroby. Uvedl, že ho překvapilo, jak nízké hodnoty byly naměřeny, což opět svědčí o vysoké kvalitě a nezávadnosti tuzemských potravin.
Ing. Jiří Urban (ÚKZUZ) upozornil na dezinformace o biopotravinách, které se v souvislosti s aférou E.coli objevily v tisku. Vyvrátil nepravdivá tvrzení, že statková hnojiva byla nositelem bakteriální infekce a také, že pěstování rostlin bez fungicidů podporuje vznik mykotoxinů. „Statková hnojiva se u nás aplikují do půdy, nikoli na list. Také se nepotvrdilo, že by odklon od chemické ochrany plodin v bio zemědělství vedl k množení nebezpečných plísní," uvedl Urban.
(kčr)