Jak je již tradicí, Komora zorganizovala řadu obchodních misí do významných regionů v Ruské federaci i v dalších státech, a co je důležité, uskutečnily se za doprovodu velvyslanců a za účasti vrcholných představitelů státní správy a významných podnikatelů v místech setkání. Proběhla také řada konferencí, obchodních setkání a dalších akcí na pomoc rozvoji obchodní spolupráce.
Komora také vnitřně posílíla, stabilizovala svoji členskou základnu, kterou dnes tvoří 156 členů, a podílela se na přípravě koncepčních materiálů zaměřených na zmírnění důsledků finanční krize a zkvalitňování podnikatelského prostředí. Jednalo se například o exportní strategie, otázky pojišťování a financování vývozu, ekonomickou diplomacii či posilování konkurenceschopnosti české ekonomiky. Podřilo se také zaregistrovat po česko-ruské a česko-ukrajinské také česko-běloruskou obchodní komoru, o. s. a stejně, jako v případě obou předchozích občanských sdružení, bude i česko-běloruská obchodní komora sdružením pouze formálním, aby se ochránil její název před zneužitím, a nadále bude v této oblasti působit Komora SNS.
Na podnikatelské mise se Komoře SNS podařilo získat finanční podporu od ministerstva zahraničních věcí, což umožnilo firmám, které se misí zúčastnily, snížit náklady s tím spojené. Komora spolupracovala s příslušnými resorty na přípravě a jednání mezivládních komisí a stálých pracovních skupin se zeměmi SNS a jejich regiony. Po podpisu memorand o spolupráci s ministerstvy zahraničí, zemědělství, průmyslu a obchodu, se podobné dokumenty připravují k podpisu i pro další období, a to jak s mezi Komorou SNS a Ministerstvem zemědělství ČR, tak i Komorou a Hospodářským výborem PS Parlamentu ČR.
Uskutečněno bylo celkem 12 seminářů a konferencí, 8 podnikatelských misí a téměř desítka dalších akcí. Velmi úspěšný byl z celkového výčtu například Ruský business den v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a stejně tak Business den Běloruska, který následoval. Akce Komory SNS se vesměs setkaly s aktivní podporou našich vrcholných představitelů, jmenovitě Přemysla Sobotky, předsedy a posléze 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR, jihomoravského hejtmana Michala Haška, ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a dalších osobností. S velkým úspěchem se za účasti představitelů většiny velvyslanectví Společenství nezávislých států a dalších hostů uskutečnil jubilejní 10. ročník Česko-ruského podnikatelského plesu.
Pokud jde o nejbližší budoucnost a směry další činnosti, sněm Komory SNS blížeji specifikoval mimo jiné oblast spolupráce s ministerstvy, vládními institucemi a se všemi subjekty, které se orientují na SNS, při přípravě a realizaci programů na podporu exportu i konkrétních akcí Komory. Aktivnější spolupráce by se měla týkat rovněž orgánů a institucí Evropské unie při tvorbě a uskutečňování konceptů zaměřených na spolupráci EU se SNS, napřáklad Východní partnerství, Energetická koncepce aj. Sněm také doporučil při zachování dosavadních aktivit, jakými jsou obchodní mise a další akce, věnovat větší pozornost rovněž každodenní komunikaci s členskou základnou a poskytování permanentní podpory doma i v zahraničí. Pokud jde o přípravu dalších konferencí a seminářů, budou reagovat rovněž na aktuální ekonomickou a právní problematiku s využitím předních odborníků. Po dohodě s příslušnými ministerstvy budou zahraniční podníkatelské mise více orientovány na země prioritního významu pro ČR a Komora bude také trvale sledovat zájem a zpětnou vazbu podnikatelské sféry při organizování těchto misí ve spolupráci s resorty. Komora bude také ve spolupráci s našimi velvyslanectvími či konzuláty sledovat vývoj vízové politiky a předkládat náměty k jejímu zlepšení. Práce Komory SNS by se tedy měla do příštího sněmu dále zkvalitnit ve prospěch ještě účinnější podpory a pomoci českým firmám při vstupu a působení na trzích zemí bývalého Sovětského svazu.
(nov)