Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman oznámil na zasedání představenstva AK ČR, že se nebude na XXV. Sněmu AK ČR, konaném dne 16. března v Olomouci, znovu ucházet o znovuzvolení do této funkce.
„Svému nástupci předávám Agrární komoru ve velmi dobré kondici, ve stabilizovaném a efektivním personálním a finančním stavu. Jsem přesvědčen, že za uplynulé tříleté volební období odvedla Agrární komora ČR velký kus práce, který výrazně pomohl postavení českého zemědělství a posílil jeho prosperitu i z hlediska budoucího období,“ uvedl prezident Toman.
Za stávající situace je pro zemědělský sektor bezpochyby velkým přínosem, že rozpočet kapitoly zemědělství je v současné době opakovaně na historicky nejvyšší úrovni přesahující 50 mld. Kč, do národních podpor jde přes 4 mld. Kč a funguje i institut mimořádné vládní pomoc v případě krize.
Právě v souvislosti s řešením krize v živočišné výrobě způsobené nešťastným souběhem ruských sankcí a ukončením režimu mléčných kvót vznikly na základě dohody AK ČR s Ministerstvem zemědělství úplně nové programy pomoci pro živočišnou výrobu, jako je welfare pro dojnice, prasata a drůbež, chovatelé skotu mohou ještě využít dotační programy D19 a D20, tedy Q kvalitu, či platbu za poskytování informací ústřední evidenci.
Agrární komoře se dále za uplynulé období ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství podařilo realizovat několik zásadních opatření ve prospěch českého zemědělství. Podařilo se dosáhnout postupného zvýšení národního kofinancování PRV z 15 % na 25 a z 25 % na 35 %, udržela se výše finanční alokace na investice do zemědělství a potravinářství, novelizován byl zákon o významné tržní síle, čímž jsme pomohli částečnému narovnání dodavatelsko-odběratelských vztahů, který by měl napomoci lepší uplatnění českých zemědělců a potravinářů na domácím trhu.
Výrazného rozšíření se dočkala vratka zelené nafty, a to na živočišnou výrobu, práce v lesnictví a rybářství, snahou je doplnit ještě i speciální plodiny, dojednány byly mimořádné platby za sucho a mrazy, včetně bonifikace oblastí ohrožených suchem v Programu rozvoje venkova přidělením preferenčních bodů.
Agrární komory ČR také otevřela diskusi o podobě zákona o prodeji zemědělské půdy z hlediska ochrany vlastnictví zemědělské půdy proti spekulativním prodejům, rovněž intenzivně spolupracuje s Mze na nastavení podmínek nové Společné zemědělské politiky po roce 2020, kde hrozí rizika snížení financí i tlaku na velké podniky z hlediska snížení produkce, což by pro české zemědělství bylo kritické.
„I přes tyto úspěchy a vysoký rozpočet kapitoly Zemědělství, stále přetrvávají problémy, se kterými si bude muset nové vedení AK ČR poradit. Jde například o stále nepříliš účinnou a nesystematickou ochranu domácího trhu nebo vysoký vývoz zemědělské suroviny a dovoz zpracovaných výrobků,“ řekl prezident Toman a doplnil: „Jsem samozřejmě připraven jako prezident Potravinářské komory ČR i nadále se zemědělci a Agrární komorou ČR i úzce spolupracovat, ať už v otázce zneužití významné tržní síly obchodními řetězci, nebo ve vyhledávání nových exportních příležitostí a jejich podpory a dalších otázkách.“
(tz)