Školní děti se začnou stravovat jako nemocní lidé na přísné dietě. Nařizuje to totiž tzv. „pamlsková“ vyhláška ze společné dílny ministerstev školství a zdravotnictví, která musí být uplatňována od počátku tohoto roku. V prodejnách potravin umístěných ve školách se už nesmí objevit v nabídce nic sladkého, slaného a tučného. Na indexu se ocitlo nejen opravdu nežádoucí zboží jako smažené brambůrky nebo přeslazené colové nápoje, nýbrž i běžné mléčné a pekařské výrobky. Proti tomuto nařízení se bouří nejen pedagogové a obchodníci, ale také potravináři. O rozhovor jsme proto požádali Ing. Jaromíra Dřízala, předsedu Svazu pekařů a cukrářů v ČR.
Jak se staví pekaři k „pamlskové vyhlášce“?
Jednoznačně negativně. Je to nesmyslný předpis, který brání dodávkám kvalitních, čerstvých pekařských výrobků do škol. Místo, abychom podporovali české potraviny z tuzemských surovin, místní a regionální pekaře, vytváříme podmínky pro odbyt zmrazeného zboží z dovozu. Není pochyb o tom, že děti, pokud nenajdou své pečivo ve školní prodejně, půjdou do nejbližšího supermarketu a koupí si tam rozpečené pekařské výrobky cizího původu, které procestovaly i půlku Evropy.
Tím, že se nyní nedostanete na chráněný trh, vzniká dojem, že produkujete více méně nezdravé potraviny. Dá se to takhle chápat?
Není to pravda. Výrobky z obilovin tvoří základ výživové pyramidy, o ně se bezpochyby opírá česká gastronomická tradice. Jsou tady vyráběny po staletí, a to nemůže změnit nějaký „výkřik“ ministerstva školství nebo zdravotnictví. Samozřejmě, že se snažíme omezovat používání některých rizikových látek, například posyp solí na housky a rohlíky. Nabízíme i výrobky typu jemného pečiva, které bývají energeticky vydatné, ale ty patří spíše k okrajovému sortimentu. Většinu našich produktů můžeme zařadit do kategorie zdravé výživy, ať je to kváskový chléb, celozrnné a vícezrnné výrobky, pečivo z tmavé mouky a podobně. Rozhodně nevidím žádný důvod jejich prodej omezovat, a to ani dětským spotřebitelům.
Lidé hledají v nabídce obchodu chutné, cenově přijatelné a pochopitelně i zdraví prospívající pekařské výrobky, protože dnes mají dostatek informací o výživě. Rozvíjíte programy na omezování rizikových látek, například soli, cukru a tuku v potravinách?
Každý výrobce se snaží sledovat nové trendy, i naši dodavatelé se jim přizpůsobují. V poslední době se zaměřují zejména na redukci přídatných látek. Zdravé výrobky bývají preferovány především v městských aglomeracích a tam, kde se nalézá větší kupní síla. Pekaři se požadavkům trhu samozřejmě přizpůsobují a limity snižují sami, aby své zboží prodali.
Které výrobky především byste doporučil k výživě dětí a mladých lidí?
Určitě by se v jejich jídelníčku mělo objevit celozrnné a vícezrnné pečivo, také výrobky ze žitné mouky, která přináší velmi důležité zdravotní benefity. Doporučil bych rovněž produkty z tmavé vymleté mouky, jež vzniká z okrajů obilek. Samozřejmě i tradiční kvasový chléb poskytuje tělu spoustu důležitých látek, obsahuje hodně bílkovin a stopových prvků. Celozrnné výrobky kromě jiného vynikají vysokým podílem vlákniny. Ta je velmi důležitá, protože působí proti civilizačním chorobám jako „kartáč střev“. Dětem bych však neupíral ani sladké pečivo s tvarohovou, povidlovou nebo makovou náplní, protože jsou ve vývinu a potřebují energii. Jen s množstvím se to nesmí přehánět, to je samozřejmé.
ptal se Pavel Kačer