Každý majitel firmy by si přál, aby ta jeho byla co nejvýkonnější, stabilní a maximálně konkurenceschopná. Vždy se pak v této souvislosti naráží na známé problémy – nejsou pro to ti správní lidé.
Na snímku pohled na účastníky konference
Jenže co takhle hledat a najít řešení právě uvnitř firmy, a že to jde, zaznívalo z každého z desítky vystoupení na konferenci krizového managementu na téma Řízení firemní výkonnosti, která se uskutečnila 7. 2. 2019 v pražském hotelu Golf. Jejími organizátory byla Česká asociace interim managementu, z.s. (CAIM) spolu s Českou asociací pro finanční řízení, z.s. (CAFIN).
V průběhu konference vystoupila desítka odborníků v oblasti krizového managementu i na problematiku finančního řízení, a nechyběli zde ani někteří ředitelé firem a vrcholoví manažeři. Zajímavá byla skladba jednotlivých témat, ať již měření výkonnosti a motivace ve výrobní, maloobchodní či softwarové firmě, o čemž hovořil odborník na firemní strategii a finance Jan Žižka, fungování projektového managementu v africkém Zanzibaru ze zkušeností interim manažera a předsedy CAIM Jána Dolejše, či téma s názvem Insolvence není ostuda a nemusí být konečná, jak zmínili insolvenční správce David Jánošík a interim manažer Martin Ježek.
Kromě těchto témat zde byla samozřejmě zajímavá i další, k nimž patřil například Transformační plán firmy a jeho vliv na byznys, o kterém v zastoupení Rolanda Juncka, předsedy správní rady společnosti British Steel, hovořila Jana Dronská, tisková mluvčí CAIM, anebo Pět důvodů, proč neváhat a začít s oddlužováním společnosti, o čemž hovořila Dana Zapletalová, manažerka společnosti ENBRA, a interim manažer Petr Karkovský. Téměř jako sciffi zaznívaly některé detaily s čím možným i nemožným se může management developerské společnosti setkat při realizaci velkého projektu v zahraničí. Hovořili o nich Libor Jirásek ze společnosti CBC spolu s interim manažerem Ladislavem Novákem. Celý programový blok pak uzavřel Juraj Atlas, předseda správní rady a ředitel společnosti Liftago, jenž z pohledu analýz a z nich vyplývajících informací naznačil, jak náš život postupně ovlivňují inovace v osobní dopravě, zvláště v taxislužbě poté, co se na scéně objevili alternativní dopravci.
Konference, kterou si nenechali ujít mnozí majitelé, manažeři a další zástupci firem s rozmanitým zaměřením svého byznysu, přinesla mnoho cenných informací, zkušeností i praktických rad, jak řídit uvnitř firmy všechny procesy ovlivňující její výkonnost, a co vše se může přihodit, když se majitel i management této základní oblasti věnuje buď okrajově, nebo zcela neprofesionálně. A o tom právě konference byla a v tom také spočíval její přínos.
CAIM je přední českou organizací sdružující krizové manažery a jejím posláním je rozvíjet informovanost, povědomí a know-how o krizovém managementu a budovat tak silné zázemí pro růst kvalitních českých interim manažerů. Členové CAIM pomáhají společnostem přežít, řídit změny a důležité projekty, vyrovnat se s nedostatkem či výpadkem odborných kapacit nebo se změnou situace na trhu. Členové CAIM působili v různých rolích či pomáhali s řešením problémů stovkám podniků a organizací, některým z nich zachránili i jejich existenci.
CAFIN již od roku 2010 pomáhá odbornému rozvoji finančních pozic a vytváří standardy finančního řízení ve spolupráci s předními univerzitami a zástupci podnikové praxe. CAFIN reprezentuje zájmy více než 440 osob majících jedno společné: Finance je baví, CAFIN podporuje výzkum, výuku a vzdělávání na poli finančního řízení; vydává odborné publikace a odborný časopis CAFINews.
(jn)