INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Malo Martin 34 OKMartin MaloNejsou lidi. Okřídlené rčení z dob socializmu má dnes jiné příčiny, jinou podobu i důsledky, výrazně však formuje pracovní trh. Hovořili jsme o tom s Martinem Malo, ředitelem Grafton Recruitment a GI Group.

Jak byste charakterizoval trh práce v České republice v roce 2021?

Napříč obory i regiony dochází v soukromém sektoru k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce. V části firem se zároveň vrací na původní úroveň finanční i nefinanční benefity, které byly v uplynulém pandemickém roce sníženy či zcela pozastaveny. Trh práce v České republice však stále značnou měrou ovlivňuje nejistota způsobená pandemií.
Kromě nedostatku kvalifikovaných pracovníků brzdí ekonomiku také chybějící zdroje či komponenty, které nutí i velké firmy omezovat, či dokonce zastavovat výrobu.

Čekal bych, že v době přetrvávající krize a nástupu digitálních technologií bude pracovních sil spíš nadbytek než nedostatek. Opak je pravdou. Čím je to způsobeno?

Napjatý trh práce nevyřešila ani pandemie. Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností. Firmám navíc chybí i zahraniční pracovníci, kteří vloni opustili Česko. Ti se dosud v plné míře nevrátili a do konce roku už zásadnější změny neočekáváme.

Vyplatí se tedy zvyšovat mzdy, rozdávat nejrůznější benefity a shánět zaměstnance po celém světě spíše než investovat do robotizace, umělé inteligence, Průmyslu 4.0 apod.?

Mezi nejvíce nedostatkové, a tedy velmi drahé zaměstnance, patří právě experti na robotizaci, umělou inteligenci a další pokrokové technologie. Zaměstnavatel si ale nevystačí jen s IT odborníky, fotbalový tým také nevyhraje, když tam místo 11 hráčů bude jen samotný brankář nebo třeba 11 útočníků. Výše mezd musí odrážet ekonomickou realitu možností zaměstnavatele a trhu práce. Pokud všude mzdy rostou a zaměstnavatel chce udržet kvalitní tým, tak by měl mzdy také zvyšovat.

Růst platů ve veřejném sektoru je rychlejší než u soukromých firem. Považujete za velký problém, že stát a samosprávy dokážou přeplatit pracovníky a hnát mzdové náklady rychle vzhůru?

Pokud je růst platů opodstatněný, tak je to přirozené a nepovažoval bych to za problém. Obecně jsem skeptický k tomu, že platy úředníků jsou vyšší než mzdy v soukromém sektoru, pro všechny daňové poplatníky to zvyšuje náklady na provoz státu a nemyslím si, že s tím roste také kvalita služeb, které stát svým občanům a firmám, které tu platí daně, poskytuje. Extrémní růst platů s blížícími se volbami ukazují i čerstvá data, kdy patříme v EU mezi země s nejvyšším rozdílem v růstu platů ve prospěch veřejného sektoru, financovaného z daní a půjček.

I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů.

připravil Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3