INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

ACNU příležitosti zahájení veletrhu For Interior / podzim 3.–6. října 2024 Asociace českých nábytkářů byl zveřejněn odhad statistických údajů pro rok 2024. Jedná se o dopočet podle výsledků prvního pololetí a simulaci vývoje za předpokladu, že druhé pololetí zaznamená stejný vývoj jako to první.

Z tohoto pohledu předpokládáme mírný pokles hodnoty produkce nábytku v letošním roce a to pod 51 mld. Kč. Očekáváme mírně slabší export, a to pokles na 36,21 mld. Kč v roce 2024 oproti 36,83 mld. Kč v loňském roce. Podobný pokles předpokládáme i u importu nábytku, a to na 28 mld. Kč oproti 28,18 mld. Kč v roce 2023.

Výkon oboru výroby nábytku zaznamenal v prvním pololetí jistý pokles. Podobně se vyvíjí i řada jiných oborů. Pro české nábytkáře se nejedná o pozitivní zprávu. Předpokládaný pokles ovšem není nijak razantní a neměl by způsobit výraznější problémy. Pozitivní je, že se v ČR podařilo usměrnit růst inflace. I přesto ovšem dochází k nárůstu cen některých materiálů, ale i růstu mezd. Značnou brzdou v podnikání, která s sebou nese značné finanční náklady je ovšem narůstající úroveň byrokracie.

Snížení nákladů pro středně velké firmy by přineslo zavedení eura namísto koruny. Pro názornost uvedeme příklad konkrétní nábytkářské firmy: výrobní firma zaměřená na výrobu nábytku z plošného materiálu s obratem 165 milionů korun. Firma část své produkce exportuje na trhy EU. V loňském roce měla tato firma náklady na směnu za euro téměř jeden milion korun. Přechod na euro tedy není pouhým politickým rozhodnutím, jak je nám často z leva i zprava předkládáno, ale ekonomickým rozhodnutím. I když jej samozřejmě musí provést politici. Zmíněný milion korun skončí u banky nebo u společnosti specializované na směnu deviz. samozřejmě chybí ve mzdách zaměstnanců nebo v investicích do technologií. Veškerý růst cen vstupů se musí promítnout i do konečných cen za nábytek. To znamená zvýšení cen nejenom za nábytek, ale i za služby s nábytkem spojených.

nábytek

Pozitivní zprávou je, předpokládané setrvání stavu posílení českých výrobních firem na tuzemském trhu s nábytkem. V loňském roce byl tento podíl 14,62 mld. Kč a očekáváme 14,6 mld. Kč v letošním roce. Pozitivní pro český nábytkářský průmysl je i očekáváné další snížení podílu importovaného nábytku na spotřebě z 70,49 % v roce 2022 na 65,84 % v roce 2023 a očekávaných 65,73 % v roce letošním.

Negativním faktem je údaj vyjádřený v grafu pod názvem „podíl salda zahraničního obchodu na celkové produkci v %“. Tento údaj vyjadřuje procentuální podíl z v tuzemsku vyrobeného nábytku, který je exportován. Tento poměr exportu českých výrobců by v letošním roce měl klesnout na 16,16 % (export-import)/produkce. Klesající export je důsledkem zpomalení na západních evropských trzích zejména zadrhnutí německé ekonomiky. Trendu snížení spotřeby a omezení nákupů odpovídá i pokles importu. Očekáváme pokles hodnoty importu na 28 mld. Kč, což je pokles o 0,18 mld. Kč oproti roku 2023.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

   
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3