INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

20240613 093835Český svaz vynálezců a zlepšovatelů z.s. byl založen v roce 1990. Od této doby se zaměřuje na propagační, osvětovou a vzdělávací činnost v oblasti duševního vlastnictví.

Za tímto účelem pravidelně pořádá odborné semináře na aktuální témata a účastní se mezinárodních výstav vynálezů jako vystavující nebo jako spoluorganizátor. Činnost ČSVZ se zaměřuje na pomoc v rozvoji metod technické tvůrčí práce (např. TRIZ), podílí se na vytváření podmínek pro účinnou a efektivní právní ochranu výsledků této práce v tuzemsku i v zahraničí (např. formou připomínek k novým právním předpisům).

Náš svaz se rovněž podílí na vytváření podmínek pro objektivní oceňování výsledků tvůrčí práce a odpovídající odměňování jejich tvůrců (původců). Ve výrobní či obchodní praxi mají pak nová řešení, chráněná průmyslovými právy, tj. průmyslové vlastnictví, daleko vyšší hodnotu a jsou i efektivnějším prvkem nových inovací a nových technologií. Pod pojmem průmyslové vlastnictví spatřujeme souhrn práv k nehmotnému majetku průmyslově, případně obchodně využitelnému, jež spolu s autorskými právy tvoří duševní vlastnictví. S průmyslovými právy se setkáváme v souvislosti s přihlašováním, chráněním a využíváním řešení na úrovni vynálezů, užitných vzorů, průmyslových vzorů či zlepšovacích návrhů a know-how – tj. konkrétních řešení problémů, majících obchodní hodnotu. Mezi průmyslová práva spadají rovněž práva na označení, která podle předmětu ochrany tvoří zapsané ochranné známky nebo označení původu a zeměpisná označení.

Kdo je naším členem
ČSVZ má členy jak individuální, což jsou zejména patentoví zástupci, advokáti, znalci, pracovníci oddělení průmyslově právní ochrany z podniků a původci chráněných řešení, tak i členy kolektivní, tj. podniky a instituce. Současným předsedou ČSVZ je od roku 2015 Mgr. Lukáš Zmeškal. Za dobu existence ČSVZ je teprve třetím předsedou. Činnost ČSVZ je řízena výborem, který je společně s předsedou volen valnou hromadou členů.

Typickými vzdělávacími akcemi, které ČSVZ přibližně pětkrát ročně organizuje, jsou jednodenní semináře/konference. Jsou zaměřeny na aktuální otázky v průmyslovém právu (např. zajišťování ochrany výsledků tvůrčí práce, oceňování přínosů vzniklých využíváním chráněných řešení a stanovení výše odměny za využívání zaměstnaneckých vynálezů, užitných vzorů a zlepšovacích návrhů). Aktuálnost témat a odbornou kvalitu seminářů garantuje skutečnost, že ČSVZ od svého ustavení úzce spolupracuje s Úřadem průmyslového vlastnictví. Ten je ústředním orgánem státní správy České republiky pro ochranu průmyslového vlastnictví a v jeho čele stojí předseda jmenovaný vládou. Semináře jsou organizovány hybridní formou, kdy jsou účastníci přítomni v přednáškové místnosti na Úřadu průmyslového vlastnictví nebo připojeni online.

Individuální poradenská činnost
Vedle odborných seminářů nabízí ČSVZ individuální poradenskou činnost v oblasti průmyslových práv, poskytovanou jejími kvalifikovanými odborníky. Tematické okruhy poradenství a vzdělávání ČSVZ zaměřené na technickou tvůrčí práci jsou například: podpora (zatraktivnění) technické tvořivosti na středních školách, využití vlastních zdrojů pro zvýšení konkurenceschopnosti, posouzení a rozbor předmětů vývoje a výroby organizací z pohledu možností průmyslově právní ochrany (patent, ochranná známka) v rámci ČR i zahraničí, oceňování výsledků technické tvůrčí práce (průmyslová práva, know-how, autorská díla), lidský faktor – hlavní zdroj bohatství organizace, ale současně i potenciálního vyzrazení know-how, či úskalí mezinárodního přihlašování, komercionalizace a licence.

ČSVZ je řádným členem Českého svazu vědeckotechnických společností z.s. a je jediným českým plnohodnotným členem IFIA (Mezinárodní federace vynálezeckých organizací). Předseda ČSVZ je voleným členem výkonného výboru IFIA, což přináší silnější propojení ČSVZ s obdobnými svazy vynálezců v zahraničí. ČSVZ dále udržuje těsnou spolupráci s AriD (Asociace rozvoje invencí a duševního vlastnictví o.s.), díky které má přesah do metodického vedení dětí a mládeže k tvůrčímu myšlení, odhalení problémů ze života a týmové práci nad jejich řešením.

Bodujeme na mezinárodních výstavách
Svaz se dlouhodobě účastní mezinárodních výstav vynálezů a technických novinek pod záštitou IFIA, kde prezentuje výsledky technické tvůrčí práce různých jednotlivců a organizací z ČR. Je vcelku pravidlem, že i při významné účasti vystavovatelů z celého světa je účast České republiky, zastoupená ČSVZ, více než úspěšná. Naše země získává na těchto výstavách přední ocenění za kvalitní inovace. Ocenění, které z těchto výstav ČSVZ pravidelně přiváží majitelům prezentovaných exponátů, pak mohou posloužit jako jeden z cenných marketingových nástrojů při uvádění inovace na trh, při jednání s partnery a investory apod. Výstavy se odehrávají například v Polsku, Německu, Číně, Srbsku a samozřejmě v České republice. Díky svému zapojení v IFIA dokáže ČSVZ účinně propojit naše vynálezce se zahraničními subjekty.

Velkolepé přehlídky v Třinci
Díky zkušenostem z navštěvovaných výstav a mezinárodním vazbám se ČSVZ podílí na organizaci mezinárodní výstavy vynálezů a technických novinek Invent Arena v Třinci. Výstava Invent Arena se konala v letech 2016, 2018 a 2024. Důležitým cílem na takové výstavě je vždy zajištění bohaté mezinárodní účasti vystavovatelů. To je, s ohledem na členství v IFIA, úkol zejména pro ČSVZ. Za účelem zvýšení povědomí o připravované výstavě mezi potenciálními zahraničními vystavovateli bývá výstava zástupci Úřadu průmyslového vlastnictví, Čes­ké hutnické společnosti a ČSVZ průběžně prezentována na předcházejících výstavách vynálezů v Norimberku, Varšavě či Katowicích a několika balkánských zemích.

Výstava se i v roce 2024 velmi vydařila. Na výstavní ploše třinecké Werk Areny o rozloze 1500 m2 bylo více než 30 vystavovateli prezentováno takřka 100 exponátů. Největší zastoupení měla díky mnoha menším vystavovatelům samozřejmě Česká republika, k vidění však bylo i mnoho zahraničních exponátů, například z Polska, balkánských zemí nebo Tchaj-wanu. Značný podíl z více než 7000 návštěvníků měli studenti středních škol z Moravskoslezského kraje – třeba návštěva výstavy některé z nich inspiruje a nasměruje do vývojářských pozic českého průmyslu.

Mezinárodní porotou složenou jak z českých, tak zahraničních odborníků, byly hodnoceny exponáty přihlášené do soutěže. Hodnoceno bylo osm kategorií:

  • Ekologie a ochrana životního prostředí
  • Hutnictví, strojírenství, stavebnictví
  • Doprava, energetika
  • Chemie a zemědělství
  • Zdravotnictví, biotechnologie
  • Výpočetní technika, telekomunikace, automatizace, informatika
  • Mladí inovátoři (do 26 let)
  • Ostatní

V každé kategorii bylo rozděleno několik sad zlatých a stříbrných medailí. Z každé byl navíc vybrán nejlepší exponát a ohodnocen zlatou medailí se zvláštním oceněním jako vítěz kategorie. Z těchto osmi vítězů kategorií byl vybrán nejlepší exponát celé výstavy, který byl poctěn cenou Grand Prix. Jako vůbec nejlepší exponát byl vyhlášen Vláknově optický senzorový systém pro vážení železničních vozidel společnosti ENVIFORM a.s. Zajímavostí je, že toto ocenění společnost ENVIFORM a.s. získala již v roce 2018. ČSVZ tradičně také prezentoval širokou škálu vynálezů a inovací. Vedle soutěžních exponátů byly ve stánku ČSVZ prezentovány i postery prezentující činnost ČSVZ.

Díky inciativě členů výboru ČSVZ Ing. Josefa Zimy a Ing. Pavla Jirmana dostali bez jakékoliv institucionální podpory možnost prezentovat na výstavě Invent Arena své inovační nápady ve stánku Úřadu průmyslového vlastnictví i mladí vynálezci – žáci 2. stupně Základní školy Solnice. Jejich exponáty byly oceněny několika dílčími cenami. Všichni zúčastnění věří, že podpora „vynálezeckého potěru“ je tou správnou cestou, jak v mladé generaci nastartovat zájem o inovační myšlení. Zkušenosti ze zahraniční, kde je institucionální podpora mladých vynálezců samozřejmostí, ukazují, že postupnou metodickou prací je možné připravit nastupující generaci pro vývojové práce v průmyslu. Snad i v Česku tento trend postupně nastane a nebude nutné, aby chybějící kroky vládních organizací suplovala za vlastní finanční prostředky skupina nadšenců z ČSVZ.

Výstava byla jako vydařená hodnocena nejen organizátory, ale i vystavovateli, a to jak českými, tak zahraničními. Vysoké uznání bylo vysloveno také samotným prezidentem IFIA Alirezou Rastegarem. Ten byl v Třinci poprvé a byl ohromen organizací a naplněním výstavní plochy i doprovodného programu. Přislíbil, že se osobně zasadí o zajištění silné účasti zahraničních vynálezeckých organizací na příštím ročníku výstavy – prý si to Invent Arena zaslouží. To jsou krásná slova. Pevně věříme, že bez různých nepředvídatelných událostí proběhne 4. ročník výstavy Invent Arena i příště, je naplánovaný na termín 17.–18. čer­vna 2026. Přijďte se také podívat!

Mgr. Lukáš Zmeškal,
předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3