Minulý rok se Dne otevřených dveří Fakulty chemické zúčastnilo okolo 300 studentů středních a vysokých škol. Cílem dnešního Dne chemie je ukázat veřejnosti, že má smysl studovat chemii a že chemické obory skýtají velký prostor pro uplatnění absolventů v praxi, ať už na vysoké škole, ve výzkumných centrech nebo v soukromých firmách. Studenty i veřejnost dnes přivítají studenti a zaměstnanci Fakulty chemické i reprezentanti firem působících v oblasti chemie a příbuzných oborech. „Pro návštěvníky jsme připravili ukázky laboratoří a chemických pokusů, dozví se vše o studiu na fakultě. Studenti obvykle vítají především šanci setkat se přímo se zástupci firem, kteří jim představí konkrétní možnosti uplatnění. Letos mají poprvé možnost pobavit se i se zástupci CEITECu", řekl proděkan pro vnější vztahy Fakulty chemické Martin Weiter, jeden z organizátorů akce.
Vědci z CEITECu studentům nastíní možnosti jejich kariérní cesty a předvedou, že se dá v chemických oborech vybudovat slušná kariéra. Výzkum v CEITECu je navázán jak na vysoké školy, tak na firmy,
s nimiž v budoucnu bude úzce spolupracovat a které již nyní poptávají výzkum, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení za více než 1,6 miliardy korun. Právě Brno je kolébkou lídrů chemických firem a spolupráce vysokých škol a výzkumných center se soukromým sektorem do Jihomoravského kraje přitahuje velké mezinárodní firmy a vytváří nová pracovní místa.
V rámci CEITECu výzkumníci na Fakultě chemické již od minulého roku pracují na zajímavých projektech se slibným aplikačním potenciálem. „Vyvíjíme například materiály pro řízené uvolňování léčiv v těle pacienta nebo speciální ochranný lak pro náhradu přírodní zubní skloviny, který dokáže živé zubní tkáně ochránit stejně, navíc omezí tvorbu mikrobiálního povlaku zubů a umožní dosažení požadované bělosti zubu dlouhodobě a bez negativních účinků, které na zdraví zubů mají současné metody bělení," přiblížil práci vědců ředitel Ústavu chemie materiálů a pracovník CEITECu Josef Jančář. Vědci se také věnují výzkumu tzv. "SMART materiálů" se senzorickými prvky, které dokážou průběžně podávat zprávy o svém stavu a včas nahlásit vznik defektu materiálu. Plánují je zabudovat například do letadel, kde by chytré materiály mohly předejít vyřazení letadla z provozu.
(tz)