INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Středoevropský technologický institut (CEITEC) se dnes prezentuje na Dni otevřených dveří Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně, kde probíhá již čtvrtý ročník Dne chemie. Vědci z CEITECu zde představí své konkrétní výzkumné aktivity a projekty a nastíní studentům středních a vysokých škol možnosti jejich budoucího pracovního uplatnění v centru excelence. Institut je jednou z variant, kde nejen studenti chemických oborů mohou slibně nastartovat svoji kariéru.

Minulý rok se Dne otevřených dveří Fakulty chemické zúčastnilo okolo 300 studentů středních a vysokých škol. Cílem dnešního Dne chemie je ukázat veřejnosti, že má smysl studovat chemii a že chemické obory skýtají velký prostor pro uplatnění absolventů v praxi, ať už na vysoké škole, ve výzkumných centrech nebo v soukromých firmách. Studenty i veřejnost dnes přivítají studenti a zaměstnanci Fakulty chemické i reprezentanti firem působících v oblasti chemie a příbuzných oborech. „Pro návštěvníky jsme připravili ukázky laboratoří a chemických pokusů, dozví se vše o studiu na fakultě. Studenti obvykle vítají především šanci setkat se přímo se zástupci firem, kteří jim představí konkrétní možnosti uplatnění. Letos mají poprvé možnost pobavit se i se zástupci CEITECu", řekl proděkan pro vnější vztahy Fakulty chemické Martin Weiter, jeden z organizátorů akce.

Vědci z CEITECu studentům nastíní možnosti jejich kariérní cesty a předvedou, že se dá v chemických oborech vybudovat slušná kariéra. Výzkum v CEITECu je navázán jak na vysoké školy, tak na firmy,

s nimiž v budoucnu bude úzce spolupracovat a které již nyní poptávají výzkum, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení za více než 1,6 miliardy korun. Právě Brno je kolébkou lídrů chemických firem a spolupráce vysokých škol a výzkumných center se soukromým sektorem do Jihomoravského kraje přitahuje velké mezinárodní firmy a vytváří nová pracovní místa.

V rámci CEITECu výzkumníci na Fakultě chemické již od minulého roku pracují na zajímavých projektech se slibným aplikačním potenciálem. „Vyvíjíme například materiály pro řízené uvolňování léčiv v těle pacienta nebo speciální ochranný lak pro náhradu přírodní zubní skloviny, který dokáže živé zubní tkáně ochránit stejně, navíc omezí tvorbu mikrobiálního povlaku zubů a umožní dosažení požadované bělosti zubu dlouhodobě a bez negativních účinků, které na zdraví zubů mají současné metody bělení," přiblížil práci vědců ředitel Ústavu chemie materiálů a pracovník CEITECu Josef Jančář. Vědci se také věnují výzkumu tzv. "SMART materiálů" se senzorickými prvky, které dokážou průběžně podávat zprávy o svém stavu a včas nahlásit vznik defektu materiálu. Plánují je zabudovat například do letadel, kde by chytré materiály mohly předejít vyřazení letadla z provozu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3