Tyto vinice jsou obdělávány způsobem organické produkce, to je bez používání pesticidů proti houbovým chorobám jako nejvýznamnějšímu nepříznivému činiteli, proti kterému se musí vinice chránit. Používají se biologické přípravky, např. výtažek z mořských řas nebo olej z kůry pomerančů, fenyklový olej a podobně. Jediná výjímka je používání mědi a síry v limitovaném množství, což jsou substance, bez kterých by se ochrana nedala zvládnout, ale jedná se o předpisy dovolené množství. Ve vinicích se nesmí používat ani žádná průmyslová hnojiva, navíc všechny bio vinice jsou v meziřadí ozeleněny, což má více přínosů: nejen že se zabraňuje vodní erozi, ale kořeny mnohých rostlin obohacují půdu o dusík (proto se tento nemusí dodávat ve formě hnojiv) a výrazně zlepšují celkovou strukturu půdy. Ekologické vinice jsou náročnější na provádění ručních prací, jako je např.odstraňování zálistků. Nicméně výsledný efekt v podobě zdravých hroznů je prvním předpokladem k výrobě finálního produktu, bio vína.
Hrozny jsou zpracovávány opět odlišným způsobem. Nesmí se používat žádné přípravky pro "zkrášlení vína", nejvíce používanou moderním metodou je řízení teploty při fermentaci. Proces výroby vína proto trvá déle, používá se princip samočištění, před lahvováním se používá filtrace přes buničité filtrační desky. Co se týká konzervantů, u bio vín je možno použít pouze oxid siřičitý, a to v množství o 30 % menším než pro běžná vína. Právě obsah síry v těchto vínech byl vážným problémem, které se řešil na úrovni EU delší dobu (asi 1,5 roku), než se došlo k tomuto společnému závěru.
"Chuťově mohou být některá bio vína odlišnější od stejných odrůd z klasické produkce, nicméně jedná se o přírodní produkt, víno jako takové provází člověka po několik tisíc let, je nedílnou součástí nejen gastronomie a stolování, ale i důležitým a neopomenutelným předmětem společenského kontaktu," uvedl ing.Pavel Pastorek, ředitel Templářských sklepů.