Podle statistik pojišťoven dochází k vloupání v bytech a nemovitostech nejčastěji v podzimních měsících – zejména v říjnu a listopadu .
Podle evropských statistik vstupují zloději do objektů hlavními dveřmi
Průzkum provedený ve Velké Británii zjistil, že nejčastěji vstupují pachatelé do bytu či nemovitosti přes vstupní dveře (70 %), z toho 37 % zlodějů vylomí zámek. Standardně používanou profilovou cylindrickou vložku překonávají zloději rozlomením, odvrtáním nebo vyhmatáním (otevřením planžetou). Obdobné statistiky uvádí také Policie České republiky . Britská studie dále upozorňuje, že zloděj před vloupáním vždy hodnotí, zda je daný cíl hlídaný a jak je zabezpečený. Nejdůležitějšími aspekty, které zloděje odrazují od vloupání, jsou dle studie alarmy, bezpečnostní zámky, kolemjdoucí a psi.
Zabezpečení majetku je v Česku stále nízké
Zámkové cylindrické vložky poskytující ochranu proti vyhmatání planžetou, odvrtání a vyklepání vložky (tzv. bumpingu) spadají do nejvyšší bezpečnostní kategorie s označením 4. České domácnosti ale kupují ze 70 procent bezpečnostní vložky střední třídy 3, které nenabízí dostatečnou ochranu proti překonání výše zmíněnými způsoby. Pouze 30 procent Čechů investuje do vložky bezpečnostní třídy 4.
Ze statistik Policie České republiky vyplývá, že v roce 2011 bylo v průměru denně vykradeno 8 rodinných domků, 7 bytů a 7 víkendových chat. Objasnit se podařilo pouze každé čtvrté vloupání. Celková škoda na majetku dosáhla téměř 1,2 miliardy korun.
(tz)