Softstartéry jsou stále častěji využívány jako alternativa k rozběhům hvězda-trojúhelník. Moderní způsob spouštění motorů je vhodný zejména pro aplikace, jako jsou čerpadla, ventilátory nebo dopravníkové pásy. Softstartéry udržují vysoký točivý moment a odstraňují proudové špičky vznikající při spouštění motorů standardním způsobem. Mají ovšem i další výhodu – na rozdíl od klasických spínacích řešení uživatelé používají pouze jeden přístroj, kde jsou rozměry zařízení mnohem kompaktnější. Softstartér DS7 zabírá méně místa než kombinace pro rozběh hvězda-trojúhelník. Série DS7 nabízí komplexní řadu od 4 do 200 A (1,5 až 110 kW / 400 V), která dokáže pokrýt většinu aplikací.
Softstartéry DS7 s rozhraním SmartWire-DT
Nově jsou v portfoliu firmy Eaton také softstartéry DS7 s integrovaným rozhraním SmartWire-DT. Inovativní komunikační a propojovací systém SmartWire-DT je nedílnou součástí strategie firmy Eaton. Tento systém otevírá pro uživatele nové možnosti úspory v různých oblastech. Výhodou je nejenom podstatné snížení úsilí při zapojení, ale také při projektování, plánování, uvedení do provozu nebo servisu. SmartWire-DT rovněž nabízí znatelné vylepšení s ohledem na dostupnost systému a bezpečnost. V kombinaci s elektronickými motorovými spouštěči PKE poskytuje systém SmartWire-DT lepší monitoring pohonů, tedy monitorování stavů i možnost vzdálené údržby.
Nejen monitoring, ale i ochrana
Systém zpracovává příslušné údaje, jako je skutečný proud motoru, tepelné zatížení a provozní stavy. Tyto hodnoty mohou být neustále sledovány a analyzovány bez nákladné I/O technologie. Komplexní diagnostické možnosti jednotlivých SmartWire-DT stanic umožňují provozovatelům správné načasování zásahů do výrobního procesu – před tím, než dojde k neočekávané odstávce.
Softstartéry DS7 tak díky těmto funkcím naleznou celou další škálu využití. Kombinace PKE a DS7 SWD navíc dokonale chrání DS7-SWD před přetížením, nabízí nastavitelnou funkci omezení proudu. SmartWire-DT rozhraní umožňuje parametrizaci softstartérů DS7 z jednoho centrálního místa. Řídicí příkazy jsou do softstartérů odeslány pomocí komunikační sběrnice a stejným způsobem lze též vyčítat ze zařízení diagnostická data.
Softstartéry se ovládají přes tři volitelné profily
První, jednoduchý profil Start / Stop, který je znám z kombinace motorového spouštěče PKE a stykače DIL. A druhý, 8bitový profil softstartéru, který je rovněž poskytován pro frekvenční měniče a nabízí více možností. Třetí – řídicí profil, který je podobný profilu Profidrive. Parametry DS7-SWD lze kdykoli číst a zapisovat prostřednictvím acyklických příkazů, bez ohledu na zvoleném profilu. Mechanismy pro zápis a čtení všech přístrojových parametrů DS7-SWD jsou popsány v profilu Profidrive pro měniče. To nabízí přístup ke standardním parametrům nejen pro frekvenční měniče, ale také softstartéry. Nastavení potenciometrů na DS7-SWD může být také přepsáno, například v případě, kdy má být vzdáleně vyloučeno nastavení místní.
DS7-SWD nabízí podrobný diagnostický systém, který umožňuje mnohem více, než mohou nabídnout standardní přístroje. Kromě paměti poruch známé z frekvenčních měničů, DS7-SWD nabízí detekci a hlášení devíti různých přístrojových chyb a dalších 35 zpráv pro komunikační chyby. Související PLC funkční bloky zajišťují jednoduchou manipulaci se všemi profily DS7-SWD.
O společnosti Eaton ElektrotechnikaEaton Elektrotechnika s.r.o., výrobce přístrojů pro domovní a průmyslové elektroinstalace, přístrojů pro distribuci elektrické energie a záložních zdrojů patří od dubna roku 2008 do skupiny Eaton Corporation. Společnost vstoupila na český trh v roce 1993. V září 2009 změnila společnost v souvislosti s integrací do skupiny Eaton název z Moeller na Eaton Elektrotechnika s.r.o. Významnou součástí společnosti Eaton Elektrotechnika je výrobní závod v Suchdole nad Lužnicí, kde se vyrábějí proudové chrániče a jističe a rozváděčové skříně. Se svými více než tisíci pracovníky se společnost řadí mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v Jihočeském kraji. Důležitou roli v rámci koncernu plní také distribuční a skladové centrum BDC v Pohořelicích u Brna, které zajišťuje dodávky celého sortimentu produktů Eaton a Moeller zákazníkům v České republice a zemích střední a východní Evropy.
V letošním žebříčku Czech TOP 100 nejvýznamějších firem České republiky, se umístila na 90. místě, tímto se posunula o čtyři příčky výše oproti roku 2010. Dále obhájila 6. příčku v žebříčku TOP100 ICT a celkově v roce 2011 dosáhla tržeb ve výši cca 5,25 mld. Kč.
Začátkem roku 2012 otevřela skupina Eaton vlastní inovační centrum ve Vědeckotechnickém parku v Roztokách u Prahy, své první v Evropě a páté na světě.
Více informací získáte na webových stránkách http://www.EatonElektrotechnika.cz nebo http://www.Eaton.cz.
O skupině Eaton Corporation
Elektro sektor společnosti Eaton Corporation je globálním lídrem dodávajícím zařízení a služby pro distribuci energie, správu kvality napájení, automatizaci, monitorování výkonu a řízení energetických systémů. Skupina Eaton je schopna se svým širokým produktovým sortimentem vyřešit nejpalčivější úkoly v oblasti energetického hospodářství a to pod obchodními značkami Cutler Hammer®, Moeller®, Powerware®, Holec®, MEM® a Santak®. Eaton Corporation je diverzifikovaná společnost pro správu napájení s více než 100 letou zkušeností. Skupina poskytuje energeticky účinná řešení, která pomáhají zákazníkům efektivněji řídit elektrickou, hydraulickou a mechanickou energii. Obrat celé skupiny dosáhl v roce 2011 částky 16 miliard USD. Eaton je celosvětově působící společností v oblasti elektrických komponentů, systémů a servisu zařízení pro distribuci a řízení elektrické energie; hydraulických a pneumatických komponent pro civilní i armádní využití; systémů hnacích ústrojí a jednotek pro nákladní a osobní vozidla zajišťujících optimalizaci výkonu, spotřeby paliva a bezpečnosti. Společnost Eaton má přibližně 73.000 zaměstnanců a své produkty dodává zákazníkům ve více než 150 zemích. Další informace naleznete na http://www.Eaton.eu.
(tz)