Dnešní den (11. duben) je Světovým dnem Parkinsonovy nemoci. Pacientů trpících touto zákeřnou chorobou v Česku neustále přibývá. Nemocní tvrdí, že jim stát příliš nepomáhá. Příkladem arogance státní moci je nedávná legalizace konopí k léčebným účelům, která má za úkol pomoci i těmto lidem. Konopí je legální, ale za peníze pacientů.
Pojišťovny na něj nebudou přispívat. Ministr zdravotnictví Leoš Heger mu totiž sám nevěří a vyjádřil se, že nefunguje. Přitom by však rád parkinsonikům pomohl. Proti výroku se vyhrazuje Jiří Stabla, jednatel Carun Pharmacy a provozovatel obchodu s konopnými prostředky Konopnyshop.cz společně s dalšími odborníky, podle nějž účinnost konopí prokazatelně dokládá nespočet studií.
„Konopí je vhodné ke zmírnění příznaků Parkinsonovy nemoci. Mastičku či tinktury je doporučeno aplikovat na ztuhlá místa na těle. Pomáhá i semínko, které zmírňuje třes. Navíc lidé mají vyzkoušeno, že jim konopí pomáhá mnohdy více, než dostupná farmaceutika, a nemá nepříjemné vedlejší účinky. Proto nemohu v žádném případě se stanoviskem ministra zdravotnictví souhlasit,“ řekl Jiří Stabla z Carun Pharmacy.
Za pravdu mu dávají i nemocní, kteří mají zkušenosti například s konopným semínkem a mají problémy s nadměrným užíváním léků. „Po domluvě s lékařem, jsme vyloučili některé léky a dcera mi zakoupila konopné loupané semínko. Z těla zmizely svědivé vřídky. Díky pravidelnému užívání konopného semínka, zjišťuji, že se můj třes úplně vytratil. Přestože jsem před tím na Parkinsonovu chorobu bral léky, které v podstatě nezabírali, a stav se mi stále zhoršoval, jsem velice udiven, co všechno a jak rychle dokáže konopí tak rychle vyléčit,“ tvrdí jednadevadesátiletý Václav Čermák z Prahy.
Bez podpory bude léčba cenově nedostupná
Pokud léčivé konopí pojišťovny hradit nebudou, přišla celá legalizace vniveč, protože bude léčba pro obyčejné lidi drahá, ačkoli zatím nejsou informace o přesné ceně dostupné. Částka za léčbu na jeden měsíc by se však mohla kvůli dovozu ze zahraničí vyšplhat nad deset tisíc korun. Léčba by měla být podpořena z veřejných zdrojů. „Nic podrobnějšího k tomu nevíme. Kvůli nedostatku informací ani nemohu říci, za jakou cenu bude konopí dostupné. Podle toho, co však víme, bude dovozní cena vysoká,“ míní provozovatel webu Konopnyshop.cz Jiří Stabla.
Test: Heger přislíbil pomoc, konopí ale sabotuje
Zástupci společnosti Parkinson se proto snaží kontaktovat politiky, aby upozornili na to, že stát pacientům s Parkinsonovou nemocí nepomáhá tak, jak by měl. Volí k tomu názornou ukázku – přinesou simulátor v podobě tuhé rukavice, který snižuje hybnost ruky. Politik si tak na chvíli vyzkouší, jak je život s touto chorobou obtížný. Simulátor si vyzkoušel i ministr zdravotnictví a vypil sklenku vodu roztřesenou rukou se slovy, že si vážnost nemoci uvědomuje. Dále uvedl, že pro pacienti potřebnou rehabilitaci podpoří.
V Česku chybí léčebná rehabilitace pro pacienty, neexistuje síť center se zdravotníky vyškolenými pro péči o lidi s tímto nervovým onemocněním. Pacienti dostanou léky, ale nefarmakologická léčba na ně nenavazuje. Lázeňskou léčbu dostanou jen jednou za život.
Světový den Parkinsonovy choroby
Podle pacientů by v Česku mělo vzniknout v každém okrese jedno rehabilitační centrum pro parkinsoniky. Zatím se jim podařilo prosadit, že budou probíhat certifikované kurzy pro zdravotníky. Vzor vidí v centrech v Německu, kde jsou proškolení zdravotníci a také neurolog, fyzioterapeut a logoped.
(tz)