Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung podepsal letos 22.března rozhodnutí o schválení programu rozvoje některých high-tech průmyslových programů pro rozvoj špičkových technologií ve Vietnamu. VSR chce do roku 2015 vybudovat 200 podniků na vývoj a výrobu high-tech produktů a do roku 2020 chce tento počet zvýšit na 500.
Má zájem o nanotechnologie, biotechnologie, kybernetické technologie, techniku CAD/CAM, high-tech stroje pro přesné obrábění kovů (CNC stroje), laserové obráběcí technologie, techniku přesného měření ve výrobě, automatizaci výrobních a montážních procesů, zařízení pro regulaci a měření přenosové soustavy a distribuce energie, výrobní technologie elektronických zařízení pro zdravotnické a biologické odvětví, ale i pro výrobu barev šetrných k životnímu prostředí, nebo technologie pro výrobu technické a syntetické pryže. Chce také technologická zařízení pro produkci enzymů, zpracování potravin, krmiv, přísad, chemikálií, farmaucetických surovin i biopaliv, nebo pro výrobu pitné vody. Pro těžbu a zpracování nerostných surovin se zajímá o laserové měření, globální navigační technologie (GPS), zařízení na kreslení přesných map, mechanizaci i automatizaci těžby, čisté uhelné technologie, zplynování i zkapalňování uhlí a využití uhelných kalů.
V září navštíví ČR vietnamský prezident Truong Tan Sang, což posílí tradiční přátelské vztahy, ale měl by to být i významný impuls k prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce. Vždyť Vietnam s 90 miliony obyvatel se může stát nejen odbytištěm našich výrobků a technologií, ale pro naše podniky teritoriem, kde najdou česky mluvícího kooperačního partnera, který pak výrobky montované nebo částečně vyrobené ve Vietnamu bude vyvážet 600 milionům obyvatel do všech zemí sdružení ASEAN, jehož je členem. Vzhledem k tomu, že ČR má s VSR smlouvy o ochraně investic i k zamezení dvojího zdanění, je Vietnam také vhodnou zemí pro investice, například v oblastech strojírenství, IT technologií, gastronomie nebo cestovního ruchu. Proto by zejména naši strojaři měli požádat své profesní svazy a sdružení, aby tyto organizace požádaly MPO k realizaci dodatečné oficiální účasti ČR na letošním 22.mezinárodním průmyslovém veletrhu VIIF, který se uskuteční 16.-20.října v Hanoji. Projevit v září prezidentovi VSR zájem o obchody a hospodářskou spolupráci s Vietnamem a v říjnu oficiálně nebýt na průmyslovém veletrhu v Hanoji, jehož náplní jsou komodity uvedené v rozhodnutí vietnamské vlády, by našemu exportu i k rozvoji naší ekonomiky určitě nepomohlo. V případě zájmu MPO nebo Svazu průmyslu a dopravy, či Hospodářské komory, nabízím při realizaci oficiální účasti ČR na veletrhu VIIF pomoc. Mám s prezentacemi na veletrzích v Hanoji praktické zkušenosti, neboť jsem na nich získal již 16 zlatých medailí. Nové trhy = nový odbyt = více práce doma = nižší nezaměstnanost a to by si všichni měli uvědomit.
Z Hanoje 25.5.2013
Marcel Winter - Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
Mobil: +84 123 805 5677 ; Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.