INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
MC55Když trojice studentů z Fakulty informačních technologií z VUT Brno vytvořila počítačový program schopný pomáhat záchranářům v navigaci a koordinaci prací v místech katastrof kdekoli na světě a přihlásila jej v národním kole mezinárodní studentské soutěže Imagine Cup 2010 pořádané společností Microsoft, nikdo netušil, jak nesmírně užitečnou věc tito mladí lidé vytvořili.

A protože tento software v loňské soutěži nejen zvítězil, ale byl i nasazen v malých kompaktních mobilních počítačích záchranářů, není náhodou, že jsme se k rozhovoru na toto téma sešli v sídle českého zastoupení společnosti Motorola Solutions CZ, s.r.o. s Kateřinou Klosovou, Channel manažerkou pro Českou a Slovenskou republiku.

Paní Klosová, jaký byl vlastně osud studentského software od vítězství v loňském kole Imagine Cup?

Trojice brněnských vysokoškoláků brzy po svém úspěchu s programem Geografického informačního asistenta (GINA) založila za podpory Microsoftu studentskou firmu GINA Software a díky podpory v rámci projektu MIC Akcelerátor, který funguje v Jihomoravském inovačním centru a pomáhá studentům v začátcích podnikání, dotáhla aplikaci GINA plně pro praktické využití.

A pokud jde o vztah k Motorola Solutions?

Bylo to prosté, vždyť v terénu mohou záchranáři tento program využít nejlépe v malém, živlům odolném a všestranně využitelném kopaktním komunikátoru, jakým je třeba naše Motorola MC55.

Co všechno vlastně GINA umožňuje?

Když Haiti postihlo ničivé zemětřesení a pod troskami byli postižení lidé, záchranáři často ani nevěděli, kde začít. Dorozumívali se vysílačkami a zasaženou oblast neměli dostatečně zmapovánu. Kdyby již od počátku mohli využívat komunikátor s programem GINA, jistě by mohli zachránit více životů. S tímto porogramem nainstalovaným v mobilu či kapesním počítači lze totiž zapisovat do internetové mapy svůj pohyb, vybarvovat již prohledanou oblast, označit místa, kde se nacházejí zranění a ostatní uživatelé vidí takový záznam okamžitě na svém displeji. Proto mohou být záchranné akce účinnější, lépe koordinované, než při pouhé komunikaci s vysílačkami.

Jak se GINA osvědčil v praxi záchranářů?

Když studentský tým oslovil záchranáře a nabídl využití svého programu, bylo jasné, že na trhu nic podobného není. Aplikace byla poprvé použita na Haiti poté, co se tam vyskytla smrtící cholera, a protože se program GINA osvědčil, využívá ji Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) pro monitorování šíření cholery na ostrově Haiti a slouží tam rovněž bezpečnostním službám pro bezpečnostní mise. Fází zkoušek prochází GINA i v Brazílii, v místech zpustošených lednovými záplavami. Čeští dobrovolní záchranáři testovali její aplikaci také na tsunami zničeném východním pobřeží Japonska.

Máte poznatky o tom, jak se software GINA v Japonsku osvědčil?

Do pátracích akcí se tam zapojili i záchranáři z jednotky sboru dobrovolných hasičů v Sibřině, kteří byli vybaveni odolnými komunikátory Motorola se systémem GINA. Vyzkoušeli je v opravdu extrémních podmínkách, kdy se pohybovali v oblastech se zcela zničenou infrastrukturou, pracovali v místech bez dodávek elektrického proudu s přetíženou a nestabilní mobilní sítí. GINA sloužil zejména pro vzájemnou navigaci, k zaznamenávání překážek na komunikacích a sdílení důležitých informací. Díky tomuto programu se ve složitém terénu dařilo koordinovat práci týmu, protože velitel má vždy přehled o svých lidech. GINA umožňuje také analyzovat priority důležitosti pomoci v daném místě a koordinovat činnost všech záchranných týmů z jednoho centra. Díky zkušenostem získaným záchranáři v terénu, kdy se často nemohli spoléhat na mobilní síť, bude nová verze GINA spojovat týmy ad-hoc sítí přes Bluetooth nebo Wi-fi. Nabíjení přístrojů bylo možné většinou jen prostřednictvím adaptérů ve vozidlech.

Jak se v těchto extrémních podmínkách osvědčily komunikátory Motorola?

Podle záchranářů jim nevadila voda ani mráz. Dobře se ovládaly i v rukavicích, neboť displej se dá ovládat ukazovákem. Při plném vytížení ¬ tedy se zapnutým GPS, neustálým fotografováním a vkládáním obrázků do systému a dalších činnostech ¬ byli záchranáři také vybaveni náhradními akumulátory.

Je snadné naučit se ovládat komunikátor vybavený programem GINA?

Obsluhu lze zvládnout během půl hodiny, stačí krátká instruktáž s popisem funkcí a postupů.

Systém GINA se na Haiti vrátil v souvislosti s výskytem cholery, jak vzde v tomto směru pomáhá?

Významné je monitorování výskytu nemoci. Zasažené oblasti jsou zaznamenávány na mapy, které jsou vyhodnocovány v reálném čase minutu po minutě a všechny zasahující týmy mají v terénu k dispozici stále nejnovější informace a dosahují tak maximálního efektu při zachraňování lidských životů. A je zde ještě něco, ve spolupráci s humanitární organizací HAND FOR HELP a jejími spolupracovníky tým GINA Softwarte spustil zpravodajský portál www.cholerahaiti.com, který přináší aktuální informace z postižené oblasti dalším záchranářům, lékařům, ale i novinářům či charitativním organizacím a dalším zájemcům.

Kde všude nyní asistenční komunikátory Motorola s aplikacemi software GINA ve světě pomáhají?

Především v Japonsku, Brazílii a na Haiti při již zmíněném monitorování výskytu cholery i v rámci neziskového programu Praga-Haiti, kde naše komunikátory s programem GINA slouží českým vrtařům při budování studní k zásobování pitnou vodou na nejvíce potřebných místech severozápadu ostrova. Děje se tak za podpory občanského sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí a za finanční podpory sponzorů.

(no)

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3