Zbytečné nákupy zastaralých „měřáků“ vody i tepla na úkor moderních systémů, to je podle odborníků nejčastější chyba majitelů domů, tedy SVJ, obcí a bytových družstev. „Přibližně 30 procent všech „měřáků“ letos prodaných na českém trhu bylo zastaralé jednocestné konstrukce. Trvale tak zatěžují životní prostředí v bytě radio smogem, protože tyto jednocestné přístroje stále vysílají indikované údaje bez ohledu na to, zda vysílané údaje někdo zaznamenává či ne,“ uvádí Jana Machková, ředitelka společnosti ista, která patří mezi největší výrobce a prodejce měřící techniky v Evropě.
Nejnovější radiové systémy podle ní dokáží pracovat obousměrně, což znamená, že odečty vody nebo tepla jsou prováděny pouze na dotaz, tedy signál, vyslaný třeba jednou měsíčně. „Nevytváří tak trvalý radio smog, který by zatěžoval okolí - a je slabinou starších systémů,“ doplnil obchodní ředitel společnosti ista Daniel Nový.
Vedle ekologičtějšího provozu je hlavním přínosem modernějších obousměrných systémů možnost doplnění o vstup na webový portál, kam má přístup jak správce objektu, tak i každý uživatel bytu. „Tím se zamezí snahy o manipulaci s měřiči, zlepší hospodaření s dodávkou vody a tepla a ušetří domácnostem peníze. Navíc tato technologie měření vody a tepla pomocí dálkového odečtu v předstihu splňuje směrnici EU 27/2012, která ukládá všem členským státům, aby umožnily uživatelům bytů získávat častější informace o spotřebě tepla a vody,“ vysvětluje Daniel Nový.
„Představenstva bytových družstev by měla vybírat ucelené a prověřené systémy od renomovaných firem, které jsou schopny zajistit i následný provoz včetně odečtů a rozúčtování,“ radí ředitelka společnosti ista Jana Machková. Zásadní je podle ní především legislativní garance rozúčtování. Ta přináší jistotu, že veškeré vyúčtování bude v souladu s posledním zněním všech vyhlášek a dalších legislativních norem, které v současnosti procházejí častými a někdy i nečekanými změnami.
(tz)