INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

pracovni uraz ilustracni foto Bureau VeritasČeši loni prostonali kvůli pracovním úrazům 1,3 milionu dní, což je nejvíce od roku 2014. Meziročně se počet prostonaných dní zvýšil o 133 tisíc. Meziročně také vrostla průměrná doba trvání neschopenky kvůli úrazům a nemocem, a to z 39 na 42,7 dní. Vyplývá to z nejnovějších dat Českého statistického úřadu za první pololetí roku 2019.

Nejvíce neschopenek bylo ve zpracovatelském průmyslu

„Skoro půl milionu dní strávili na neschopence zaměstnanci ve zpracovatelském průmyslu, který si drží prvenství v počtu pracovních úrazů. Dva z pěti úrazů se stanou lidem právě v tomto odvětví, celkem šlo o 9,5 tisíce případů,“ říká Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety, která se zabývá analýzou rizik v pracovním prostředí a prevencí. „Nejčastěji k úrazům dochází v kovovýrobě a rizikové je i strojírenství či chemický průmysl. Vysoce závažné úrazy se stávají během manipulace s tlakovými nádobami, s tepelnými výměníky a často také při opravách či údržbě. Častou příčinou je lehkomyslnost zaměstnanců a rutinérství,“ poznamenává Švadlenka.

Nejdéle v průměru stonají zemědělci, lesníci a zedníci

Jak ukazují statistiky, bezmála o čtyři dny se meziročně se zvýšila i průměrná doba trvání neschopenky, která se vyšplhala na 42,7 dní. „Nejdelší dobu na neschopence stráví pracovníci v oborech zemědělství, lesnictví a stavebnictví, tedy v odvětvích, která souvisejí se sezónní výrobou, nebo jsou vysoce riziková. Tyto obory se dlouhodobě drží na prvních příčkách v počtu pracovních úrazů. Zatímco na stavbách je nebezpečná hlavně práce ve výškách, lesníky ohrožuje nedostatečná ochrana při práci, například absence obličejového štítu při řezání stromů a podobně. Samozřejmě fatální úrazy způsobují pády stromů na člověka,“ uzavírá analytik bezpečnostních rizik Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3