Pokud se zaměříme na ekonomické ukazatele, tak ty mnoho radosti nepřinesly. V Německu byly zveřejněny dva předstihové indikátory (tj. takové, které predikují budoucí vývoj ekonomiky) ZEW a Ifo. Oba dva naznačily zhoršující se podmínky v tamním hospodářství. Na tento fakt reagovala i německá vláda, která ve čtvrtek snížila výhled růstu tamní ekonomiky pro příští rok na 1 %. Tímto krokem by se mohla inspirovat i vláda česká. Nadále se totiž vychází z červencové prognózy Ministerstva financí, která odhaduje tempo růstu ekonomiky pro příští rok na 2,5 %. To je ale nereálně optimistický odhad, který by se mohl velmi negativně promítnout do vyššího schodku veřejných financí podobně jako v roce 2009.
Napětí na trzích nesvědčilo středoevropským měnám, které byly pod permanentním prodejním tlakem a strhly s sebou i českou korunu. Ta vůči euru oslabovala průběžně po celý týden a během čtvrtečního odpoledne se přehoupla přes hranici 25 EUR/CZK. Dostala se tak na nejslabší hodnoty od počátku tohoto roku. V následujícím týdnu lze očekávat konsolidaci kolem výše zmíněné hranice. Budoucí vývoj kurzu koruny je však značně nejistý a musíme počítat s dalším tlakem na oslabení české měny. V pátek ve 14 hodin se jedno euro prodávalo přibližně za 25 korun. Ještě výraznější bylo oslabení koruny vůči americkému dolaru. V pondělí dopoledne se obchodovalo ještě kolem úrovně 17,80 USD/CZK, poté však koruna začala oslabovat až na čtvrtečních 18,35 USD/CZK.
Dat z domácí ekonomiky bylo v týdnu málo a vliv na kurz české měny byl zanedbatelný. Ten v poslední době ovlivňuje téměř výhradně dění v zahraničí. Guvernér České národní banky Singer uvedl, že česká ekonomika není v tuto chvíli připravena na přijetí eura a úvahy o jeho zavedení se tak o několik let odkládají. To není nijak překvapivá informace vzhledem k současné situaci v eurozóně a dlouhodobě skeptickému pohledu na euro ze strany měnové autority. Hned z kraje týdne Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. Ty v září zpomalily meziročně na 5,6 %. Míra inflace v příštím roce tak bude ovlivněna především plánovaným zvýšením DPH. Rizika vyšších cen ale stále přetrvávají u volatilních komodit, jako ropa, kovy a zemědělské produkty. Poslední dobou se přidává i riziko slabší domácí měny.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.
O skupině AKCENTA:
Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.