Na summitu se jednalo o čtyřech klíčových bodech - rekapitalizaci bankovního sektoru, navýšení prostředků EFSF, odpisu řeckých dluhopisů a v neposlední řadě o pozici ECB. Bankovní instituce budou muset navýšit kapitál, tak aby jejich kapitálová přiměřenost byla na úrovni 9 procent. Čas na to mají do poloviny příštího roku. Záchranný fond eurozóny by mohl pomocí pákového efektu disponovat částkou přesahující 1 bilión euro. Finanční instituce si „dobrovolně" odepíší cca 50 procent hodnoty řeckých dluhopisů, což by pro Řecko byla značná úleva. Evropská centrální banka (ECB) nebyla vyzvána, aby pokračovala v nákupu státních dluhopisů postižených zemí. Záleží tak na jejím rozhodnutí jak se k této problematice postaví.
Česká měna se vůči euru obchodovala v poměrně poklidném tempu pod hranicí 25 EUR/CZK, která je z hlediska dalšího vývoje na tomto měnovém páru klíčová. Z počátku týdne měla koruna tendenci spíše posilovat a krátkodobě se dostala pod úroveň 24,80 EUR/CZK. To se však v úterý obrátilo a koruna se během středečního odpoledne nakrátko podívala nad hranici 25 EUR/CZK. Na následnou dohodu evropských politiků zareagovaly trhy pozitivně a koruna opětovně posílila. Ve čtvrtek kolem 14 hodiny se tak euro prodávalo za zhruba 24,85 koruny. Vůči dolaru se česká měna obchodovala jako na houpačce v blízkosti hranice 18 USD/CZK. Ve čtvrtek ráno se jí podařilo posílit a testovala nejsilnější hodnoty z minulého týdne na úrovni 17,73 USD/CZK. Zítra je v České republice státní svátek, což však neznamená, že nemůže dojít k pohybům na výše zmíněných měnových párech. Především vůči dolaru lze očekávat zvýšenou volatilitu.
Vždy ke konci měsíce je domácí ekonomický kalendář skoro prázdný a ani říjen není v tomto případě výjimkou. Za pozornost stály výsledky konjunkturálního průzkumu, podle něhož se celková důvěra v domácí ekonomiku po několika měsících poklesu v říjnu meziměsíčně zvýšila o 3,2 bodu. Polepšily si oba subindexy – podnikatelský i spotřebitelský indikátor důvěry. Tato statistika pozitivně překvapila, na druhou stranu z ní nelze usuzovat na výraznější změnu klesajícího trendu. Absolutní většina obdobných ukazatelů ze zahraničí totiž ukazuje na zhoršující se hospodářské vyhlídky. Ty reflektuje i ministerstvo financí ČR, které zveřejní v pondělí novou makroekonomickou prognózu na příští rok. Lze očekávat výraznou revizi růstu HDP, jak to v týdnu naznačil ministr Kalousek.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.
O skupině AKCENTA:
Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.
(tz)