INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

par celaTéměř polovina dotázaných developerů má potíže s pořizováním parcel pro výstavbu (48 %). V průměru jim trvá získat vybranou parcelu 11 měsíců. Nejvíce atraktivní jsou dle dotázaných developerů parcely v blízkosti metra, nádraží nebo jiné dopravní cesty v rámci města.

Více než třetina oslovených se účastní státních veřejných soutěží o pozemky, stavby či jiné objekty (36 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research. 

S potížemi při pořizování parcel pro výstavbu se setkala téměř polovina oslovených ředitelů developerských společností (48 %). Se stejnými potížemi, avšak pouze v některých případech, se setaklo dalších 32 % a naopak zbylých 20 % dotázaných nemá s pořizováním parcel žádné obtíže. Průměrně trvá 11 měsíců, než oslovení developeři vybranou parcelu získají.

Pro developery jsou nejatraktivnější parcely pro rezidenční výstavbu plochy v blízkosti metra, nádraží nebo jiné dopravní cesty v rámci města 9 bodů z 10 (kdy 10 = nejvíce atraktivní, 1 = nejméně atraktivní), na druhém místě ohodnotili parcely v centru města (8 bodů z 10). Dále pak velké pozemky v přilehlých městských částech (7,2 bodu z 10) a pozemky v dojezdové vzdálenosti do měst (5,3 bodu z 10).

Zajímali jsme se také o to, zda se oslovení ředitelé developerských společností účastní soutěží o pozemky, stavby či jiné objekty. Více než třetina se těchto soutěží účastní (36 %). Desetina projektů těchto developerů vzniklo právě na vysoutěžených parcelách (10 %).

Za největší problém v průběhu státních veřejných soutěžích o pozemky developerské společnosti uváděly průběh řízení (3,1 bodu z 10) a množství účastníků řízení (3,8 bodu z 10). Dále developeři obtížně vnímají administrativní zátěž při účasti na řízení (4,0 bodu z 10). Naopak pozitivně respondenti vnímají atraktivitu lokalit pozemků (5,9 bodu z 10) a cenu pozemků (6,4 bodu z 10). Jednu z možných komplikací popisuje také Ján Horváth, prokurista a CEO divize Real Estate, společnosti CTR Projekt, s.r.o.: „Veřejnou nabídku pozemků a nepotřebných nemovitostí státu, státních institucí i měst a obcí sledujeme, ale v posledních 5 letech jsme se žádné neúčastnili. Většinou se totiž jedná o nemovitosti, u nichž musí investor následně projít celým povolovacím procesem nové výstavby a nikde nemá jistotu, co, do kdy a zda vůbec bude moci na pozemku postavit. V tom se situace v České republice výrazně liší např. od Německa, kde jsou všechny tyto parametry už v okamžiku vyhlášení soutěže jasné a vymahatelné, což dává investorovi předvídatelnost investice – a tedy i základní smysl se veřejné soutěže zúčastnit.“
Studie developerských společností H2/2020 bude zveřejněna na:
www.ceec.eu 

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3