Čím to je, že nám tanec dělá tak dobře? Jak na něj reaguje tělo a hlava? Podle Václava Kuneše, tanečníka, choreografa a uměleckého ředitele souboru 420People přináší tanec nejen uvolnění, ale dává nám i sílu lépe se vypořádat s životními nástrahami.
„Vždycky jsem si myslel, že až mi bude čtyřicet, tak se mi změní život tím, že přestanu tancovat, protože už mi to nepůjde tak jako dřív. Ale teď se mi mění život tím, že zjišťuji, že tomu tak není, a mám pocit, že se dá tancovat asi až do hrobu. Jinak, samozřejmě, ale dá! Udivuje mě, jak se tělo přizpůsobuje, jak poslouchá a jak také čím dál víc umím poznat, co se uvnitř mého organizmu děje. Tanec má na naše zdraví i psychiku neuvěřitelně pozitivní vliv,“ uvedl Václav Kuneš, umělecký ředitel souboru 420People. Dobře ho znají i diváci populární televizní soutěže StarDance, kde působil jako jeden z porotců.
A jak konkrétně nám tanec pomáhá? Jak na něj reaguje naše tělo i hlava? „Na nějaké primární úrovni se jednoduše vyblbneme, což je vždy potřeba – uvolnit se, a třeba z té vlastní škatulky na chvíli vystrčit růžky. Když nás k tomu inspiruje hudba nebo někdo, tak už automaticky zapínáme jiné než obvyklé radary. A hlavně povolujeme ty každodenní svěrací kazajky, které si vytváříme buď sami, nebo vznikají jako reakce na upjaté, stresové, uspěchané prostředí,“ vysvětlil Václav Kuneš a popsal, jak se naučil v době pandemie víc pracovat sám na sobě a sledovat, jak jeho tělo a hlava na tanec, cvičení a pohyb reagují.
„Zvykl jsem si každý den půl hodinky denně cvičit a během té doby si dokážu téměř úplně pročistit hlavu. Takhle pravidelně jsem necvičil tak posledních deset let! Ale zase jsem nikdy nebyl v takovéto situaci, jako jsme teď všichni. Takže vím, že něco dělat musím. Hlavně ale vnímám výsledek – po cvičení a tanci mám prostě lepší náladu i výkon. A že se potom lépe čelí všemu, co na nás ten den připraví, o tom nemůže být pochyb.“
(tz)