INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

aaea660c 2f89 3157 f123 c472ad350c7eLidé starší 50 let patří na pracovním trhu k nejohroženějším skupinám. Byť většina HR manažerů odmítá ageismus, starší pracovníci cítí, že mají oproti o generaci mladším kolegům věkový handicap. Existují ale obory, kde se mezigenerační rozdíly stírají a dochází k vhodnému prolínání zkušenosti s mladickým entuziasmem.

Jednou z oblastí, kde se věkové rozdíly stírají, je facility. „Nesegmentujeme zaměstnance na skupinu do 50 let a 50+. V našem oboru se naopak velmi cení zkušenost a praxe. Využíváme zkušeností starších kolegů, od kterých se učí ti mladší i nováčci a funguje to i naopak. Díky tomu, že používáme při práci mnoho technologií, se kterými se častěji lépe sžívají právě mladší ročníky, učí se od sebe vlastně obě skupiny navzájem. Stálým zaměstnancům nabízíme jako jeden ze základních benefitů příspěvek na penzijní připojištění. Také k tomuto benefitu aktivně šíříme osvětu, proč je důležité myslet na stáří,” říká HR ředitel OKIN FACILITY David Holeček.

Podle průzkumu Respekt institutu se diametrálně liší pohled HR manažerů a zaměstnanců 50+. Zatímco šéfové HR oddělení tvrdí, že starší lidé nejsou znevýhodňování kvůli věku, sami pracovníci starší 50 let se na to dívají opačně. Podle 88 procent z nich k takové diskriminaci v Česku skutečně dochází.

Lidé starší 50 let mají oproti mladším kolegům nesporné přednosti. Patří k nim zaměstnanecká loajalita, časová flexibilita i nízká tendence k fluktuaci. Spoléhají se také na psychickou vyzrálost a schopnost řešit problémy, díky vybudovanému materiálnímu zázemí jsou také stabilnější.

Ke slabinám současných českých zaměstnanců 50+ patří neznalost cizích jazyků a práce na počítači. Jako handicap vnímají nedostatečnou jazykovou vybavenost samotní zaměstnanci, jenom zhruba každý dvacátý z nich se domnívá, že je velmi dobře jazykově vybavený. Podle HR manažerů jsou starší pracovníci oproti mladším kolegům také méně přizpůsobiví k novým pracovním podmínkám a mají problémy akceptovat autoritu mladších nadřízených.

„Padesátníci mohou firmám nabídnout pozitivní vlastnosti jako loajalitu, stabilitu, respekt, pečlivost, ochotu odvádět kvalitní práci a přejímat odpovědnost za výsledky. Pro zaměstnavatele jsou důležitější vlastnosti než znalosti, které kandidáti na práci mají. Při hledání práce i pro starší uchazeče by mělo platit pravidlo 80/80. Lidé by alespoň z 80 procent měli vyhovovat vypsaným požadavkům a nejméně z 80 procent by daná pozice měla vyhovovat jim,” říká Honza Klusoň, šéf české a slovenské pobočky Welcome to the Jungle.

Šancí pro starší zaměstnance je kromě oboru facility i zákaznický servis. Tam je zkušenost a životní nadhled žádoucí, jelikož ostřílené zaměstnance hned tak něco nerozhodí.

(tz)

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3