INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

CCBOd začátku roku do konce září zahájilo v České republice podnikatelskou činnost 65 409 lidí a 57 423 jich podnikání ukončilo. Přírůstek fyzických osob podnikatelů (FOP) za první tři čtvrtletí je letos nejvyšší od roku 2011, nadprůměrný je ale i počet těch, kteří podnikání ukončili.

Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Počet nových podnikatelů je sice vysoký, mnoho podnikatelů ale činnost také ukončilo. Růst počtu nových podnikatelů může být způsoben lepšící se ekonomickou situací, ale částečně také legislativními změnami u dohod o provedení práce, na základě kterých mohou firmy preferovat práci živnostníků před pracovníky na dohodu. Čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi vzniklými a zaniklými FOP, je, v porovnání s lety 2019–2022 vcelku nízký, což znamená, že počet podnikatelů v Česku se zvyšuje jen pomalu,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za první tři čtvrtletí roku připadlo na deset zaniklých FOP pouze jedenáct nových. Celkově od začátku roku v Česku přibylo 7986 podnikatelů, což je poměrně málo v porovnání s předchozími lety, vyjma těch, kdy došlo k významnějším legislativním změnám.

Nejvyšší čistý přírůstek byl letos zaznamenán v září, a to 6086 FOP. V tomto měsíci vzniklo 8051 FOP a pouze 1965, nejméně v letošním roce, jich zaniklo. V České republice bylo ke konci září registrováno 1,94 miliónu fyzických osob podnikatelů, což je 22 % dospělé populace. Nejvíce lidí za první tři čtvrtletí roku vstoupilo do podnikání, stejně jako v předchozích letech, v Praze (12 204), ve Středočeském (8957) a v Jihomoravském kraji (7203). Nejvíce lidí ukončilo podnikání rovněž v těchto třech krajích, tedy v Praze (7819), ve Středočeském kraji (7188) a v Jihomoravském kraji (6106). Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve všech krajích. Nejrychleji to bylo v Praze (o 29 %), v Libereckém kraji (o 20 %) a ve Středočeském kraji (o 19 %). V Karlovarském kraji se pak počet nových společností zvýšil pouze o 5 % a v Olomouckém kraji o 7 %.

V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku ke konci září podnikat ve stavebnictví (8850), v profesních, vědeckých a technických činnostech (8082) a ve zpracovatelském průmyslu (8005). Nejvíce zaniklých podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu (14 790), stavebnictví (9308) a zpracovatelský průmysl (7654).

Ve většině odvětví celkový počet FOP roste, případně stagnuje. Pouze v šesti odvětvích podnikatelů ubývá. Největší úbytek zaznamenalo ke konci září odvětví obchodu, kde připadli na deset zaniklých pouze tři noví podnikatelé a ubytování a stravování s pěti novými podnikateli na deset zaniklých. Nejrychleji se počet podnikatelů zvýšil v peněžnictví a pojišťovnictví, v oblasti kulturních a rekreačních činností a informačních a komunikačních činností.

Více než polovina (52 %) všech začínajících podnikatelů od začátku roku ke konci září byla ve věkové skupině 18–30 let, dalších 27 % pak ve skupině 31–40 let. Věková skupina 61 a více let je pak v celé struktuře zastoupena pouze 2 %. Na počtu zaniklých se nejstarší věková skupina naopak podílela 47 %, zatímco podnikatelé nejmladší věkové kategorie pouze 7 %.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3