INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Podnikání v oblasti zemědělství patří pořád k nejrizikovějšímu v České republice. V relativním srovnání s tuzemskou podnikatelskou základnou v zemědělství působí o třetinu méně „vynikajících" firem a úpadek hrozí o 123 % více firmám. Krachem je přitom ohrožena téměř každá druhá společnost (48,8 %) podnikající v zemědělství. Analýzu aktuálního rozložení rizikovosti podnikatelské základny v ČR dnes zveřejnila agentura ČEKIA, člen nadnárodní skupiny Bisnode, v rámci své sektorové analýzy Zemědělství (NACE 01). Výsledky hodnocení vycházejí z metodiky ratingového modelu ČEKIA Stability Rating, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.

„Vysoký podíl firem, kterým hrozí krach a velmi nízký počet společností hodnocených v kategorii „vynikající" svědčí o vysoké rizikovosti a náročnosti podnikání v sektoru zemědělství," komentovala výsledky studie analytička agentury ČEKIA, Petra Štěpánová s tím, že markantní vychýlení vzhledem k rozložení tuzemské podnikatelské základny jako celku je důsledkem dlouhodobého snižování podílu zemědělství na národním hospodářství. „Příčiny lze spatřovat zejména v sílících konkurenčních tlacích a dodatečných investicích nutných pro dodržení platných norem kladených na technologii chovatelských zařízení, zachování životního prostředí a dalších hygienických předpisů. Po vstupu do EU a otevření trhu se české zemědělství potýká také s přílivem levnějších potravin ze zahraničí. Nedostatečný odbyt na domácím trhu a nízké, popř. nestabilní výkupní ceny řeší někteří z prvovýrobců útlumem nebo úplným ukončením produkce nerentabilních komodit, případně úplným ukončením činnosti. Pokles objemu zemědělských komodit se týká především živočišné výroby, především chovu prasat a rovněž chovu skotu," uzavřela Petra Štěpánová z ČEKIA.

V zemědělství aktuálně podnikají převážně „rizikové" subjekty, u kterých je vyšší míra rizika nesplácení úvěrů a existuje zde vysoké nebezpečí prodlení při plnění závazků. Podle metodiky ČEKIA Stability Ratingu je v ratingovém stupni „rizikové", CCC až C, hodnoceno 48,8 % společností, což je o 123 % více než v rámci ČR celkově. Navíc je v sektoru vysoký podíl extrémně rizikových i vysoce rizikových subjektů s ratingem C (26,7 %) resp. CC (15,2 %). Naopak „vynikajících" společností s ratingem AAA až A v zemědělství působí jen 13,7 %, což je v relativním srovnání o 37 % méně oproti tuzemské podnikatelské základně jako celku. V ratingovém stupni „úpadek" je hodnoceno 0,74 % firem. V odvětví působí 36,7 % „dobrých" společností s ratingem v intervalu BBB až B, což je o 28,6 % méně než v rámci tuzemské populace firem.

Rozložení podnikatelské základny dle ČEKIA Stability Rating*

Název skupiny Ratingové hodnocení Zemědělství (NACE 01) Podnikatelská základna ČR

VYNIKAJÍCÍ AAA 1,02% 2,19%

AA 2,43% 6,06%

A 10,30% 13,41%

VYNIKAJÍCÍ CELKEM 13,74% 21,67%

DOBRÉ BBB 13,24% 20,81%

BB 7,64% 15,98%

B 15,82% 18,80%

DOBRÉ CELKEM 36,70% 55,59%

RIZIKOVÉ CCC 6,94% 13,36%

CC 15,16% 6,62%

C 26,71% 1,95%

RIZIKOVÉ CELKEM 48,82% 21,93%

ÚPADKY D 0,74% 0,82%

* k 31.12.2011

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3