Pozitivní zprávy nepřicházely ani z Číny. Vyhlídky tamní ekonomiky nejsou nijak růžové a asijský obr se již nějakou dobu potýká s problémy slabší zahraniční poptávky. Průmyslu se příliš nedaří a většímu uvolnění měnové politiky ze strany čínské centrální banky brání hrozba růstu inflace. Zemí, které se v současnosti alespoň trochu daří, jsou USA. I tam je však růst založen na nepříliš pevných základech, což v týdnu potvrdila data z trhu nemovitostí a připustil je i šéf americké centrální banky B. Bernanke. Ten prohlásil, že Fed je připraven zasáhnout, pokud by se objevily známky potíží. Horší statistiky se odrazily i na finančních trzích. Akciové indexy povětšinou ztrácely a to samé lze říci o komoditách. Společné evropské měně se podařilo vůči americkému dolaru mírně posílit a to navzdory špatným makročíslům.
Horší výsledky ekonomických ukazatelů se promítly do výprodeje středoevropských měn, korunu nevyjímaje. Ta sice v první polovině týdne dokázala své zisky dále zvyšovat, ale ve středu se karta obrátila a koruna začala ztrácet. Na měnovém páru s eurem se jí podařilo nejprve posílit na 6mesíční maxima až k hladině 24,40 CZK/EUR. Z úterních silných hodnot se však v druhé polovině týdne vrátila na slabší úrovně a v pátek kolem 14 hodiny se jedno euro prodávalo za 24,75 koruny. Vůči americkému dolaru se obchodovalo v postranním trendu, bezpečně pod hladinou 19 CZK/USD.
V domácí ekonomice nebyla v tomto týdnu zveřejněna žádná důležitá makrodata. Týdenním událostem tak dominovali politici a centrální bankéři. Vláda schválila zmrazení části státních výdajů ve výši 23,6 mld. korun, tak aby byl pro letošní rok dosažen plánovaný schodek rozpočtu ve výši 105 mld. Ministerstvo financí totiž v aktuální prognóze dále zhoršilo výhled růstu ekonomiky, což by bez výdajových škrtů znamenalo prohloubení schodku státního rozpočtu. Pozornost poutaly i výroky členů bankovní rady České národní banky (ČNB) před měnově-politickým zasedáním v příštím týdnu. Viceguvernér M. Hampl prohlásil, že by se úrokové sazby měly držet na nižších úrovních vzhledem k přetrvávající slabé domácí poptávce a křehkému vývoji v eurozóně.
Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ