„Investoři by měli začít brát v potaz v posledních týdnech se zvyšující střednědobé a především dlouhodobé sazby dluhopisů," uvedl Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. „Tento trend bude pravděpodobně pokračovat, v současné době proto dáváme přednost dluhopisům s relativně kratší zbývající dobou do splatnosti. Výnosnost raději podporujeme přidáním rizikové (kreditní) složky fixně úročeného portfolia než delší dobou splatnosti."
Centrální banky prakticky po celém světě se snaží nastartovat ekonomiky, a tak razí politiku nízkých klíčových úrokových sazeb – Japonsko 0,00 %, USA 0,25 %, UK 0,50 %, eurozóna 1,00 % a provádějí emisi peněz do ekonomiky. To může mít ovšem fatální důsledky pro výnosy státních dluhopisů. Ty se již v současnosti u některých klíčových zemí pohybují pod úrovní inflace. „Jsme si vědomi, že delší doby splatnosti nabízejí vyšší výnosy než ty krátké. Inflace by se ale mohla stát dlouhodobě největším rizikem. Dluhopisy s dlouhou maturitou a fixním kupónem by v takovém případě mohly výrazněji ztratit na hodnotě," říká Aleš Prandstetter.
Za povšimnutí stojí také příležitosti nových trhů. Rozvíjející se ekonomiky, především asijské, jsou motorem světového hospodářského růstu. Tyto lokality se vyznačují podmínkami pro tvorbu udržitelného bohatství, jako je silný hospodářský růst, zvyšující se produktivita a relativně mladé obyvatelstvo, navíc jejich bankovní systém je momentálně povětšinou v dobré kondici. „Výnosy z dluhopisů jsou zde výrazně vyšší než u dluhopisů takzvaně vyspělých zemí. Potvrzuje to i skutečnost, že diverzifikované portfolio cenných papírů s fixním příjmem z nových trhů může nabízet návratnost více než 5 %," uzavírá Aleš Prandstetter.
(tz)