INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
V květnu bylo vyhlášeno 295 firemních bankrotů, o 30 více než v dubnu. Celý přírůstek firemních bankrotů zajistili fyzické osoby podnikatelé. Aktuální data přináší analýza společnosti CCB – Czech Credit Bureau. Osobních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno 1 524. Zatímco v roce 2011 se počet osobních bankrotů vyhlášených v jednom měsíci zvyšoval o 5 procent, za prvních pět měsíců letošního roku to bylo v průměru 7 procent. Počet podaných návrhů na osobní bankrot se však již třetí měsíc po sobě snižuje, v květnu to bylo 1 977 návrhů.

V květnu bylo podáno 727 návrhů na firemní bankrot, což je ve srovnání s předchozím měsícem o 76 případů více. Celkový počet firemních bankrotů se meziročně zvýšil o 50 procent. Počet podaných návrhů na bankrot obchodních společností za jeden měsíc byl v květnu od roku 2008 druhý nejvyšší. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se zvyšuje rychleji než počet vyhlášených bankrotů a tak se zvyšuje i počet návrhů, které na soudech čekají na vyřešení.

„Od června roku 2011 je počet bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášených za jeden měsíc vždy vyšší než počet bankrotů obchodních společností. A vývoj v květnu 2012 z tohoto trendu nevybočil. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů za jeden měsíc se postupně zvyšuje, zatímco v případě obchodních společností od poloviny loňského roku víceméně stagnuje, či mírně klesá. A na tomto vývoji se v nejbližší době mnoho nezmění. Navzdory rychlému růstu bankrotů fyzických osob podnikatelů je relace mezi počtem bankrotů a počtem návrhů příznivější než u obchodních společností a vypovídá o rychlejším průběhu bankrotového procesu," zhodnotil vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a.s. Věra Kameníčková.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to téměř čtvrtina. Prah pak byla místem 14 procent firemních bankrotů. Pouhým jedním procentem se na celkovém počtu firemních bankrotů podílel kraj Vysočina a 2 procenty pak kraj Karlovarský.

Osobní bankroty v květnu 2012

V květnu bylo vyhlášeno 1 524 osobních bankrotů, což je nejen o 154 bankrotů více než v předchozím měsíci, ale je to i nejvyšší počet od ledna 2008. „Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 64 procent, což je poměrně vysoká dynamika, nicméně nižší než v předchozích letech," uvedla Věra Kameníčková.

Počet podaných návrhů na osobní bankrot se již třetí měsíc po sobě snižuje, v květnu to bylo 1 977 návrhů na osobní bankrot, což je o 44 návrhů méně než v dubnu. „I když se počet návrhů na osobní bankrot v posledních dvou měsících snižoval, počet vyhlášených osobních bankrotů roste. Růst zadlužení domácností spolu s nejistými ekonomickými vyhlídkami, pomalý růst mezd a udržování nezaměstnanosti na poměrně vysoké úrovni ve srovnání s předchozím obdobím, to vše přispěje k dalšímu růstu osobních bankrotů v letošním roce," popisuje Věra Kameníčková.

Z regionálního hlediska bylo v květnu vyhlášeno nejvíce osobních bankrotů v Ústeckém kraji, a to 203 případů. Na Ústecký kraj připadá také nejvyšší počet vyhlášených osobních bankrotů za posledních 12 měsíců (celkem 1 919 případů). Nejnižší počet osobních bankrotů byl v květnu vyhlášen v kraji Vysočina a ve Zlínském kraji (37, resp. 42 osobních bankrotů).

Společnost CCB – Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního a Nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CCB zajišťuje i technický servis.

Vedle toho poskytuje CCB i řadu dalších služeb, a to jak finančnímu sektoru, tak i například podnikatelům nebo veřejné správě. Jde o nástroje pro řízení úvěrových rizik, řešení proti podvodům, nástroje pro hodnocení ekonomické situace společností, podnikatelů, municipalit či bytových družstev nebo poskytování ekonomických a personálních informací o firmách prostřednictvím portálu CRIBIS.

CCB – Czech Credit Bureau, a. s., byla založena v roce 2000. Od roku 2005 je jejím jediným akcionářem mezinárodní skupina CRIF, která byla založena v roce 1988 v italské Boloni a dnes je čtvrtým největším provozovatelem úvěrových registrů a systémů pro podporu úvěrového rozhodování na světě. Na Slovensku působí prostřednictvím své sesterské společnosti SCB – Slovak Credit Bureau, s. r. o.

Webové odkazy: www.creditbureau.cz, www.crif.com

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

JPF

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3