„Zpomalení růstu cen určitě nabídne protiváhu pro zadrhávající evropskou ekonomiku. Evropská inflace už v květnu klesla na 2,4 % a v nadcházejících měsících se může dostat k hodnotám 0,5 až 1 %," řekl Aleš Prandstetter, hlavní stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost a dodává: „Skutečný vývoj inflace bude záviset na cenách ropy." Případný další pokles inflace by pozitivně ovlivnil kupní sílu domácností.
Hospodářský růst evropských států se snaží podpořit i centrální banky, které sází na léčení krize nízkými úrokovými sazbami. „Dá se očekávat, že centrální banky budou i nadále sledovat správné fungování finančních trhů a poskytovat podporu pouze v případě, kdy to bude potřeba," dodal Aleš Prandstetter. V protikladu k očekávanému snížení inflace v krátkodobém horizontu ale může díky zlevnění úvěrů ze strany centrálních bank dojít v dlouhém období k nevyhnutelnému zrychlení inflace. Hrozí pak riziko, že se snížení kupní síly peněz vymkne kontrole.
Detailní pohled na region střední a východní Evropy ukazuje, že většina států má k růstu daleko. „Nejlépe je na tom Polsko, které doslova „nakoplo" pořádání mistrovství Evropy ve fotbale, je však otázkou, jak se zde bude situace vyvíjet dále. Na Českou republiku se díky úspornému programu investoři dívají jako na bezpečné teritorium pro své peníze, a proto je ČR schopna vlastního financování nejlevněji z regionu. Opakem je Maďarsko, kde se prohlubuje spor mezi vládou a centrální bankou a investoři se bojí, že o své peníze přijdou," popsal současný stav Aleš Prandstetter. Všechny tři země silně pociťují dopady evropské krize. Na druhou stranu jejich akcie nabízejí velmi dobrý dividendový výnos nad 5 %. A právě to mnozí investoři oceňují.
(tz)