Mezigenerační bydlení
Více jak 80 procent rodičů dětí narozených v 60. – 70. letech žije samostatně. Zatímco v minulosti byly vícegenerační domy běžné, až automatické, dnešní společnost se vyznačuje pravým opakem. Mezigenerační bydlení je dnes spíše výjimkou. „Se ženou a dvěma dětmi bydlíme společně s mými rodiči ve vlastním dvougeneračním domě. V našem soužití spatřuji spíše výhody – pořád je někdo doma, prarodiče jsou stále v kontaktu s vnoučaty, babička na hlídání je vždy při ruce a zároveň kdyby se cokoli dělo jsme prarodičům k dispozici i my. Navíc se moji rodiče nemusí o své bydlení starat sami a tím ušetří dost peněz. Většina nákladů spojených s provozem a údržbou domu se jich netýká. Samozřejmě ale vše má i svá mínus. Tak třeba ne vždy si musí tchýně se snachou stoprocentně porozumět," říká padesátiletý Jaroslav Novák z Prahy.
Trend dnešní společnosti – atomizace rodin
„Existuje stále hodně případů, kdy si rodiny v minulosti postavily větší domy s představou, že tam s nimi budou jejich děti nejen vyrůstat, ale žít i v dospělosti. Realita se však s tímto záměrem minula a tak rodiče, dnes již v důchodovém věku, žijí ve velkém domě sami a často mají problémy s jeho údržbou," komentovala Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny, která se ve svém programu PRObudoucnost věnuje tématu bydlení v seniorském věku.
Trend atomizace rodin potvrzují i další čísla. Pouze 7 procent současných čtyřicátníků a padesátníků zvažuje možnost, že ve stáří bude bydlet v jedné domácnosti se svými dětmi.
Mezigenerační solidarity ubývá
Alarmující je fakt, že polovina Čechů ve věku 40 až 55 let nevidí potřebu cokoli podnikat ve věci bydlení svých rodičů. „Neuvědomují si, že stáří klade na bydlení jiné nároky, že je mnohdy zapotřebí různých stavebních úprav od redukce schodů, odstranění prahů, rekonstrukce koupelny až po vhodné úpravy kuchyně či správné rozestavění nábytku," dodala Renata Zikmundová.
Mezinárodní den seniorů
První říjen je od roku 1998, kdy byl generálním tajemníkem OSN vyhlášen Mezinárodním dnem seniorů, věnován na celém světě starším lidem. „Je to ideální příležitost k zamyšlení se nad tím, zda můžeme něco udělat pro seniory kolem nás, a vhodný okamžik pro změnu lhostejného postoje k lidem, kteří si zaslouží naši pozornost a pomoc," řekla Vendula Kodetová z Diakonie ČCE.
(tz)