Druhému pilíři důchodové reformy, tedy nové formě dobrovolného důchodového spoření, jehož osud je zatím nejistý, nerozumí více než polovina respondentů (51,4 %), přičemž téměř 95 procent dotazovaných není ještě pevně rozhodnuto, zda by do druhého pilíře vstoupilo. Naprostá většina lidí (80,4 %) nespatřuje v této formě důchodového spoření žádné pozitivum a téměř ve všech respondentech (94,7 %) vzbuzuje jisté obavy.
Většina lidí má strach, že by je časem stát o peníze spořené v rámci druhého pilíře důchodového systému mohl připravit (51,2 %). Téměř stejně velké obavy vzbuzuje v lidech nemožnost opustit systém poté, co by se pro něj rozhodli (50,6 %). Zhruba polovina lidí pociťuje nejistotu ohledně toho, zda se systém nebude někdy v budoucnu měnit (48,6 %) a silné jsou také obavy ze zkrachování fondu vzhledem k tomu, že by vklady nebyly pojištěné (45,8 %).
Přibližně každý třetí (34,8 %) se strachuje, že by se peníze v druhém pilíři důchodového spoření dostatečně nezhodnotily, a fakticky by si tím snížil příjem v důchodu vzhledem k tomu, že každému, kdo by vstoupil do nového systému spoření, by se snížila část důchodu vyplácená z průběžného důchodového systému. Nemožnost vybrat si peníze po dosažení důchodového věku najednou odrazuje od spoření v rámci druhého důchodového pilíře rovněž téměř 35 procent dotazovaných.
To, že by v případě účasti ve druhém pilíři důchodového systému museli spořit navíc dvě procenta ze mzdy, vnímá jako negativum jen zhruba 16 procent dotazovaných.
(tz)