V květnu bylo nejvíce firem v insolvenci z oboru stavebnictví, pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí a pohostinství. V květnu 2013 bylo podáno celkem 3069 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 508 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 410 u nepodnikajících živnostníků a 2151 u fyzických osob.
Počty insolvenčních návrhů u firem a u živnostníků se v květnu 2013 vrátily na březnové hodnoty a nárůst, který signalizoval vývoj v dubnu zatím nepokračuje.
Zastavil se bohužel i pokles počtu insolvenčních návrhů u fyzických osob. Proti minulému měsíci došlo u fyzických osob - spotřebitelů opět k růstu počtu insolvencí, ale březnová maximální hodnota překročena nebyla.
Do roku 2012 zveřejňovala společnost Creditreform celkové počty insolvenčních návrhů u firem a u fyzických osob. V rámcifirem byly vykazovány i živnostenské firmy, které měly IČ a současně žádaly o oddlužení. Od roku 2013 však společnost Creditreform v rámci zpřesnění metodiky a zlepšení vypovídací schopnosti zveřejňovaných údajů zveřejňuje skupinu nepodnikajících živnostníků ve zvláštní kategorii.
Možným způsobem řešení úpadku firem je konkurz nebo reorganizace.
Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.
U reorganizace dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Předpokladem pro povolení reorganizace je, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň 100 000 000,- Kč. Druhým kritériem pro povolení reorganizace je, aby firma měla minimálně 100 zaměstnanců. Výše uvedená kritéria neplatí v situaci, kdy dlužník předloží nejpozději do 15 dnů po rozhodnutí o úpadku reorganizační plán, již schválený polovinou zajištěných i nezajištěných věřitelů.
Využití tohoto nástroje je v praxi stále minimální. Počty reorganizací dosahují ve srovnání s počtem konkurzů zanedbatelných hodnot.
Konkurzů bylo v květnu 2013 prohlášeno 181, z toho počet konkurzů živnostníků činil 62. Dynamický nárůst počtu konkurzů, který jsme zaznamenali v dubnu, se naštěstí nezopakoval a jejich počet se vrátil k březnovým hodnotám. Pokud však srovnáme počty konkurzů v květnu 2012 a 2013, činí nárůst konkurzů proti květnu 2012 11%.
Nejvíce firem v konkurzu bylo z oblasti stavebnictví. Následovaly společnosti z oboru velkoobchod a maloobchod a pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí.
Obratově největší společnost v konkurzu – firma LESS a.s. měla soudem schválenou reorganizaci. 27.5.2013 vydal soud usnesení o přeměně reorganizace v konkurs.
Počet insolvenčních návrhů fyzických osob – spotřebitelů má dominantní vliv na celkový počet insolvenčních návrhů. Pozitivní signály se objevily v dubnu 2013, kdy poprvé v letošním roce došlo k poklesu insolvenčních návrhů spotřebitelů. Hned v květnu se však tato tendence opět obrátila. Nárůst insolvenčních návrhů u fyzických osob činil v květnu proti dubnu 2013 3,1%.
V květnu 2013 bylo podáno 2151 insolvenčních návrhů na fyzické osoby – spotřebitele. Pokud srovnáme prvních pět měsíců roku 2012 a 2013, je nárůst insolvenčních návrhů letos mírnější a činí zatím jen 6,4%.
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 % dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.
V květnu 2013 bylo podáno celkem 2615 žádostí o oddlužení. Ze všech žádostí bylo oddlužení povoleno v 1929 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v 36 dlužníků. Pokud nedojde k zpeněžení majetku, je oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.
Ani v následujících měsících neočekáváme poklesy počtu insolvenčních návrhů. Výraznou měrou k tomu přispívá nižší spotřebitelská poptávka daná zvýšením DPH a pesimistickými prognózami ekonomického vývoje pro rok 2013. S ohledem na vysoké zadlužení zejména nízkopříjmových skupin spotřebitelů budou mít restriktivní vládní opatření dopad i do počtu osobních bankrotů v nadcházejícím období. U insolvenčních návrhů na firmy očekáváme mírný růst v průběhu celého roku 2013. U bankrotů se bude zvyšovat zejména podíl malých a středních firem.
Creditreform sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.
Creditreform je mezinárodní skupinou poskytující svým zákazníkům hospodářské a kreditní informace, poskytuje služby inkasa pohledávek a také další služby v oblasti řízení rizik. Creditreform je přímo zastoupen v 23 evropských zemích a v Číně, celosvětově má 180 poboček a zaměstnává 4.500 pracovníků.
(tz)