4. prosince se v Praze na CEVRO Institutu sejdou evropští politici se zástupci podnikatelů i odborů. Hledat budou odpověď na otázku, jak usnadnit pohyb pracovních sil v rámci EU a podpořit tak růst a zaměstnanost.
Schopnost podniků vysílat své zaměstnance do ostatních zemí Evropské unie a získávat nové smlouvy může být životně důležitá. Vysílání je klíčovým nástrojem pro byznys, který tak nachází nové podnikatelské příležitosti a přispívá k nastartování stagnujících evropských ekonomik. Myslí si to europoslanec Milan Cabrnoch (ODS), který pražskou konferenci zorganizoval.
V podmínkách EU souvisí problematika vysílání pracovníků na vnitřním trhu především se svobodou poskytování služeb; pracovníci nevstupují na cizí pracovní trh, nepřinášejí si s sebou sociální vazby a především: charakter jejich činnosti je dočasný.
Zmenšit je podle Cabrnocha potřeba i administrativní zátěž, aby se vysílání pracovníků do ostatních členských států co nejvíce usnadnilo.
Pohyb pracovních sil v EU obecně je pak oblast mnohem širší. "Podle údajů Evropské komise z minulého roku žilo a pracovalo v jiném než rodném členském státě 6,6 milionu občanů, což představuje asi 3 % pracovních sil celé osmadvacítky," vysvětlil Milan Cabrnoch. "Studie navíc systematicky ukazují, že zájem je ve skutečnosti mnohem větší. Problém? Příliš mnoho bariér a přetrvávající právní nejistota. I tady je třeba jednat: Pomoci občanům s vyjasněním jejich práv souvisejících s volným pohybem, zavedení účinných opatření proti diskriminaci a zvýšení informovanosti a asistence prostřednictvím národních kontaktních míst," dodal Milan Cabrnoch.
O mobilitě pracovních sil budou diskutovat poslanci Evropského parlamentu, zástupci Evropské komise a litevského předsednictví, Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Českomoravská konfederace odborových svazů a zaměstnavatelské svazy.
(tz)