Průmyslu se bude dařit i v nadcházejících měsících, což mimo jiné naznačují rostoucí hodnoty tzv. měkkých indikátorů z domova (index PMI, indikátor důvěry podnikatelů v průmyslu) i ze zahraničí (indexy PMI z evropských zemí či německý Ifo index).
Ve druhé polovině loňského roku se průmyslu dařilo a ani prosinec nebyl v tomto směru výjimkou, o čemž svědčí aktuální čísla ČSÚ. Oproti listopadu průmyslová výroba sice o 0,3 % poklesla, ale v meziročním srovnání o 9,3 % vzrostla. Třetí a především čtvrté čtvrtletí loňského roku dokázalo zvrátit pokles průmyslové výroby z jeho první poloviny a výsledkem za celý loňský rok byl mírný, ale přece jen růst průmyslu o 0,5 %.
Růst i v prosinci táhl především zpracovatelský průmysl a to zejména výroba automobilů a výroba strojů a zařízení. Naopak výroba poklesla v odvětvích odvodu elektřiny, plynu a tepla.
Domácí průmysl je tažen především zahraniční poptávkou po českých automobilech. V prosinci došlo k nárůstu nových zahraničních zakázek po motorových vozidlech o 52,6 % a souhrnně zakázky ze zahraničí v prosinci meziročně vzrostly o 28,3 %. Zvyšuje se i objem domácích zakázek, kde v prosinci došlo k nárůstu o 7,7 %. Celkově však domácí poptávka zůstává slabá. Meziroční nárůst domácích zakázek ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 6,1 % vypadá sice nadějně, ale je nutno si uvědomit, že jsme v tomto směru stále pod rokem 2010.
Průmyslu se bude dařit i v nadcházejících měsících, což mimo jiné naznačují rostoucí hodnoty tzv. měkkých indikátorů z domova (index PMI, indikátor důvěry podnikatelů v průmyslu) i ze zahraničí (indexy PMI z evropských zemí či německý Ifo index). S lepšící se situací v průmyslu bude postupně docházet k růstu nabídky pracovních příležitostí s pozitivním dopadem na zaměstnanost.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ