INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Muži přicházejí k úrazu v práci dvakrát častěji než ženy. Loni se nejvíce lidí v zaměstnání zranilo v Jihomoravském a Středočeském kraji, přičemž Praha se řadí s úrazovostí na pracovišti hned na čtvrté místo. Nejčastěji dochází k úrazům v práci z důvodu neodhadnutého rizika, na kterém má vinu zaměstnanec i zaměstnavatel. Podtrženo a sečteno: Podle předběžné statistiky Státního úřadu inspekce práce se v Česku loni zranilo kvůli nedodržování pravidel bezpečnosti práce 39 412 lidí, z toho jich 108 na následky zranění zemřelo.

Pokud jste si mysleli, že chodit do práce je bezpečnější, než třeba přecházet na silnici přechod pro chodce, pak jste na omylu. Předběžná statistika pracovních úrazů a úmrtí Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) za minulý rok hovoří jasně. Téměř 40 tisíc zranění v práci v sobě skrývá pády ze schodů, přimáčknutí těžkými břemeny, pády z výšek i smrtelná zranění ve firemních autech. „Nejčastějšími zraněními v práci jsou zlomené končetiny. I přes hrozící pokuty mnozí zaměstnavatelé nezabezpečují potřebnou ochranu před zraněním svých lidí, vystavují je nebezpečí a riskují jejich zdraví a život,“ říká Milan Pavelčík ze společnosti BUREAU VERITAS, která se bezpečností práce zabývá po celém světě.

Hrozivé číslo loňského roku: 108

Loni přišlo k úrazu 11 822 žen a více než dvojnásobný počet mužů. Na 38 tisíc zaměstnanců bylo po úrazu z práce v domácím léčení, přes 1 300 se léčilo v nemocnici a 108 lidí dokonce na následky zranění v práci zemřelo. „Závažnost zranění se samozřejmě odvíjí od oboru Pravděpodobnost těžkého nebo smrtelného zranění v těžařském průmyslu je vyšší než v kancelářské budově.T ato logika však nemusí vždy platit. V každém případě je na zaměstnavateli, aby své lidi od možných rizik ochránil,“ upozorňuje Milan Pavelčík.

 

Druh úrazu

Počet úrazů

V domácím léčení

37 945

Smrtelně zranění

108

S hospitalizací v nemocnici nad 5 dnů

1 359

Celkem

39 412

Zdroj: SÚIP, předběžná statistika BOZP r. 2013

Nejvíce úrazů v loňském roce se stalo v Jihomoravském kraji, kde zranění přesáhla hranici 4 tisíc. Druhou příčku pak obsadil Středočeský kraj. Není bez zajímavosti, že Praha je v nechvalném žebříčku čtvrtá. Nejvíce lidí přitom přišlo v zaměstnání o život ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. V každém z nich se událo po čtrnácti případech s následkem smrti. Druhý nejvyšší počet úmrtí v práci zaznamenala Praha, kde přišlo loni o život 12 lidí.

 

Kraj

Počet úrazů

Jihomoravský kraj

4 183

Středočeský kraj

3 988

Moravskoslezský kraj

3 739

Hl. m. Praha

3 438

Plzeňský kraj

3 419

Jihočeský kraj

3 260

Ústecký kraj

2 812

Vysočina

2 613

Královéhradecký kraj

2 369

Olomoucký kraj

2 277

Zlínský kraj

2 264

Pardubický kraj

2 098

Liberecký kraj

1 664

Karlovarský kraj

1 250

Zdroj: SÚIP, předběžná statistika BOZP r. 2013

Zraněných bude méně než předloni

I přes hrozivá čísla z loňského roku se dá v meziročních statistikách vypozorovat jistý pozitivní trend. Předběžný počet zranění a úmrtí SÚIP za loňský rok je totiž nižší než za rok 2012, kdy bylo zaznamenáno 44 108 pracovních úrazů, z toho 113 s následkem smrti. Nicméně statistika SÚIP, kterou předkládáme, je předběžná a čísla se budou velmi pravděpodobně zvyšovat.

Příklady: Mezi nejčastější zdroje pracovních úrazů patří pády z výšek nebo zranění cizím předmětem:

  • K pádu a následnému pracovnímu úrazu došlo při demontáži plechu ze střešního pláště.
  • Podobně došlo k pracovnímu úrazu při pádu z mostní konstrukce při kontrole zařízení.
  • V dalším případě došlo k pracovnímu úrazu pádem při provádění údržby pásového dopravníku.  
  • Při ukládání materiálu z nákladního vozidla pomocí mostového jeřábu došlo k pohybu břemene a k přimáčknutí postiženého zavěšeným tělesem k ložné ploše vozidla.
  • V jiném případě byl postižený zasažen sesutou hromadou balíků dřeva.
  • V dalším případě došlo při skládání materiálu – ocelového potrubí – na nákladní návěs mostovým jeřábem k rozvalení stohu a k zavalení poškozeného.

 

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3