Jak dlouho očekávaná přednáška šéfa americké centrální banky Bernankeho, tak hurikán Irene nakonec "napáchali" na americké ekonomice a finančních trzích jen minimum škod. Pokud jde o hurikán, tak částečně zasáhl New York, avšak město zdá se přežilo nepřízeň počasí bez větších škod, takže burziáni by měli dorazit do práce a normálně začít obchodovat.
Co se pak týká Bernakeho a jeho páteční přednášky v Jackson Hole - ta prakticky nic nového nepřinesla až na jednu nepatrnou poznámku, díky níž akciové trhy vystřelily vzhůru. Šéf Fedu totiž uvedl, že její zářijová schůze o nastavení měnové politiky bude dvoudenní, takže centrální bankéři budou mít více času si svoje kroky lépe vyargumentovat. Z tohoto pohledu může být tento týden plný klíčových událostí, které mohou, s ohledem na to co Bernanke řekl, trhy nastartovat jedním či druhým směrem.
Kromě naprosto klíčových dat z amerického trhu práce to bude nepochybně i velmi důležitý předstihový ukazatel podnikatelské nálady z amerického průmyslu (ISM), který se velmi pravděpodobně propadne do teritoria indikující recesi, resp. negativní růst ekonomiky. To by mohlo ještě více zvýšit sázky na to, že Fed opravdu přikročí k dalšímu kolu expanze. Jakou by pak mohl mít tento stimul podobu, to by mohl naznačit podrobný zápis z posledního zasedání Fedu, který by měl být zveřejněn v úterý odpoledne. V pátek totiž Bernanke trhům rovněž prozradil, že již na srpnovém zasedání se taková diskuse vedla - jen jak se zdá nebyla dotažena do konce.
Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...
Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.