Švýcarský frank s úderem 10 hodiny dramaticky oslabil. Švýcarská centrální banka SNB vydala prohlášení, ve kterém informuje o minimálním akceptovaném kurzu švýcarského franku vůči euru na úrovni 1,20 EURCHF. SNB nehodlá tolerovat kurz domácí měny pod touto hranicí a je připravena nakupovat zahraniční měny v neomezeném množství, tak aby zamezila další apreciaci domácí měny.
SNB bojuje proti posilování franku dlouhodobě. Extrémně silná měna vážně ohrožuje švýcarskou ekonomiku a stabilitu cen.
Během několika minut kurz franku výrazně oslabil. Vůči euru na hodnotu 1,2190 EURHUF. Vůči dolaru k 0,8570 USDCHF. Vůči koruně frank během chvíle oslabil o cca 2 koruny těsně k hranici 20 CHFCZK.
Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...
Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.