INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

helmet 1636348 960 720Podle posledních údajů Úřadu práce sice míra nezaměstnanosti v prosinci mírně stoupla na 3,8 procenta, stále se však jedná o nejnižší nezaměstnanost v novodobé české historii na konci roku.

Firmy působící v Česku se tak stále přetahují o své zaměstnance, ať už zvyšováním mzdy, či zaváděním nových zaměstnaneckých benefitů. Ideální příležitostí je proto podpis nové smlouvy na začátku roku. Jaké novinky se na poli benefitů objevují a jak do toho promlouvá nová legislativa?
Podle průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad byly ve své práci spokojeny dvě třetiny tuzemských zaměstnanců. V období od loňského dubna do října jich však zároveň 17 % změnilo své zaměstnání. Aktuální data této společnosti pak hovoří o tom, že 46 % zaměstnanců věří ve zvýšení vlastní mzdy v letošním roce. Přesně polovina pak očekává, že na konci fiskálního roku svého zaměstnavatele obdrží jednorázovou finanční odměnu. Průzkum společnosti ukazuje, že právě výše platu je pro zaměstnance stále na prvním místě.

Zvýšení mzdy v novém roce patří u českých firem mezi nejčastější způsoby, jak si udržet zaměstnance. Potvrzuje to i brněnský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek. „Stejně jako v minulých letech, i letos dojde k navýšení mezd. U části zaměstnanců už se tak stalo, u dalších tak učiníme v nejbližší době. Zvýšení mzdy je způsobem, jak si udržet především dlouholeté zaměstnance. V současnosti však lze pozorovat efekt, kdy se firmy v rámci lákání zaměstnanců předhánějí v jejich přeplácení. Ne vždy s tím ale počítají v dlouhodobém plánu, zvýšené mzdové náklady pak mohou nezvládat,“ uvedl personální ředitel společnosti Rostislav Brodecký.

Firmy se však nesnaží pouze předhánět v tom, která nabídne potenciálním zaměstnancům více peněz. Finančně motivovat se totiž při hledání nových pracovních sil snaží i stávající zaměstnance: pokud doporučí člověka na volné pracovní místo, čeká je speciální finanční ohodnocení, které se podle statistik pohybuje od 5 až do 25 tisíc korun. Do českého prostředí se však dostávají i méně tradiční formy zaměstnaneckých benefitů. Firmy se tak v poslední době snaží dbát například na zdraví svých pracovníků, proto jim nabízejí kupříkladu kurzy odvykání kouření nebo snižování váhy. Mezi čím dál populárnější formy odměn se pak řadí také proplácení letních táborů pro děti.

Na oblast zaměstnaneckých benefitů pak myslí i od ledna nově platná česká legislativa. Kromě stávajících příspěvků na rekreaci, kulturní a sportovní akce patří nově do benefitů osvobozených od daně též pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis. Může se sem řadit například zdravotní obuv nebo dioptrické brýle – to kvůli neustále rostoucí krátkozrakosti v české populaci. Od daně bude zároveň osvobozen příspěvek pro zaměstnance na tištěné knihy včetně obrázkových pro děti. Zákon pak nově myslí i na čerstvé tatínky. Ti tak mají od ledna letošního roku nárok na týden volna. „Jedná se o nejvíce lidský krok v celém zákoně. Zároveň vítáme možnost výhodného pořizování knih, pomůže nám to v dalším vzdělávání zaměstnanců,“ řekl personální ředitel ZKL Rostislav Brodecký.

V neposlední řadě se firmy v tuzemsku čím dál častěji snaží věnovat takzvané společenské odpovědnosti, která do firemní kultury zahrnuje i environmentální a společenská hlediska. Zájemci z řad zaměstnanců některých firem se tak mohou zpravidla dva dny v roce věnovat charitativním účelům, přičemž tuto dobu mají hrazenou jako běžnou dovolenou.
Ještě o krok dále je pak zámořský trh. Americké firmy se totiž v posledních měsících snaží dávat důraz na to, aby byly benefity každému zaměstnanci šité co nejvíce na míru. Snaží se přitom zohlednit jak zájmy, tak životní potřeby svých pracovníků. Některým proto pomáhají financovat koníčky, jiným zase třeba studium jejich potomků. Lidé si tedy po nástupu do zaměstnání mohou vybrat z široké škály benefitů tak, aby využili ty, které se jim v momentální situaci hodí nejvíce.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3