Pro obchodníky a dopravce zboží vrcholí největší nápor na jejich zdatnost před vánočními svátky. Na toto období roku se obchodníci a přepravní firmy připravují již od letních měsíců a lákají do svých řad nové pracovníky, zejména brigádníky. Nedávná čísla ukazují, že o dvě volná místa stáli loni zhruba tři zájemci, což je nejméně za posledních 20 let.
„Retail a logistika jsou obory, v nichž zaměstnavatelé stále hůře shánějí nové lidi – nabídka volných míst v logistice oproti jiným oborům i oproti loňsku vzrostla, navíc výrazně klesá počet zájemců o inzerované pozice,“ řekla Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Je to trochu paradoxní vzhledem k tomu, že mezi nejvíce nedostatková patří místa, která nevyžadují téměř žádnou kvalifikaci.“
Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz počet nabídek v segmentu retail sice meziročně mírně klesl, výrazněji však klesl počet reakcí na inzerovaná místa. Firmy nejčastěji shánějí prodavače, odborné prodejce či pokladní. Nejvíce volných míst je tradičně v Praze a v Jihomoravském kraji, největší zájem o nabízená místa je v krajích Moravskoslezském, Libereckém a Olomouckém. Zajímavý je věkový profil zájemců o práci v obchodě. Na Profesia.cz se nejvíce o práci v tomto oboru ucházejí mladí lidé do 24 let, kteří tvoří téměř polovinu uchazečů (45,5 %).
Oborem, kde opravdu neklesá poptávka po nových zaměstnancích, je logistika. Pro českou i středoevropskou logistiku a dopravu je typický rychlý rozvoj v uplynulých desetiletích, kdy řada firem vyrostla prakticky na zelené louce, jiné vznikaly jako pobočky zavedených evropských logistických společností. Tento růst umožňoval hlad po logistických službách a dostatek kvalifikované pracovní síly. Nadbytek lidí na trhu práce je však dnes minulostí a téměř třetina firem v tomto oboru nemůže najít vhodné zaměstnance – a poptávka po nich stále roste. Mezi nejvíce úzkoprofilové patří profese skladník, řidič vysokozdvižného vozíku a logistik.
„S nedostatkem lidí v logistice stoupá potřeba ‚chytrých řešení skladů‘,“ sdělil Jan Holík ze společnosti Mibcon, která pomocí nejmodernějších technologií zefektivňuje procesy nejen logistických firem. „Naše inteligentní logistická řešení ale přinášejí efekt nejen v podobě nižších osobních nákladů, ale také v podobě úspory skladovacích prostor a snížení chybovosti. Dalším efektem souvisejícím s lidským faktorem je zvýšení produktivity práce.“
Nedostatek lidí v obchodu a logistice logicky vede k tlaku na růst mezd. Většina nadnárodních obchodních řetězců v posledních měsících ohlašovala růst mezd, logistické firmy nabízejí kromě vyšších platů i řadu nadstandardních benefitů pro sezonní zaměstnance. Podle údajů portálu Platy.cz je v současné době průměrná hrubá mzda v retailu 29 375 Kč. Například pokladní si v současné době vydělají průměrně 15 627 Kč, doplňovači zboží 18 080 Kč, manažerské platy se pohybují mezi 40 000 a 50 000 Kč. V logistice je průměr na 24 637 Kč, skladník si vydělá 20 495 Kč, logistik 29 806 Kč a kurýr 22 801 Kč.
(tz)