„Rádio s CD přehrávačem dnes často patří k základní výbavě vozu a naprostá většina řidičů také v anketě uvedla, že hudbu v autě poslouchá. Zda je to dobře či špatně nelze jednoznačně říci. Jisté ale je, že hudba náš styl jízdy a naše soustředění na řízení ovlivňuje. Je proto třeba dobře zvážit i to, co a jak hlasitě si v autě řidiči pouští," řekla Kateřina Krásová, tisková mluvčí DIRECT Pojišťovny.
Hudba v autě – ano či ne? Častým argumentem proti bývá fakt, že řidič při poslechu především příliš hlasité dynamické hudby má tendenci jezdit v jejím rytmu – tedy rychleji, a to často aniž by si to uvědomoval. To potvrzuje i 31 % samotných řidičů, kteří přiznávají, že poslech hudby v autě ovlivňuje jejich styl jízdy. Dalších 19 % řidičů zase uvedlo, že hudba v autě snižuje jejich pozornost. Přesto ji však poslouchají.
46 % z těch, kteří v autě hudbu neposlouchají (těchto řidičů je jen 9 %), zase jako nejčastější důvod uvádí to, že je při jízdě ruší. Dalších 17 % uvedlo, že jim hudba brání dobře vnímat zvuk motoru a ostatní zvuky. Hlasitá hudba překrývající všechny ostatní zvuky může být skutečně nebezpečná. Především v hustém městském provozu potřebuje řidič sledovat všechny podněty, aby mohl co nejrychleji reagovat. S hlasitě puštěnou oblíbenou písní pak může snadno přeslechnout zvuk výstražné sirény nebo troubení ostatních řidičů.
Na druhé straně není málo těch, kterým hudba v autě pomáhá. 44 % dotázaných, kteří hudbu v autě poslouchají, uvedlo, že jim pomáhá zůstat vzhůru a soustředit se při dlouhých cestách. Dalších 6 % řidičů pak považuje hudbu za dobrý způsob, jak zabavit děti v autě.
(tz)