Stalo se tak v rámci pilotního projektu, na kterém se podílela trojice významných společností, jejichž představitelé se v červnu loňského roku podpisem dohody zavázali přispět významným způsobem k rozšiření využtí stlačeného zemního plynu v české dopravě. Společnost LUKOIL Czech Republic s.r.o., provozující u nás síť 43 čerpacích stanic, VEMEX, s.r.o., dodavatel zemního plynu a GASCONTROL, společnost s r.o., dodavatel plnicích technologií CNG, tak uvedeli do života první z řady počinů ve prospěch rozšíření možností využívání tohoto ekologického paliva budoucnosti.
Čerpací stanice LUKOIL na Bohumínské ulici v Ostravě-Muglinov je vybavena moderní plnicí technologií, jejíž srdce tvoří švýcarský bezmazný kompresor GREENFIELD řady DN o výkonu 50-220 Nm3/h v závislosti na vstupním tlaku a maximálním výstupním tlakem 300 bar. Toto samoobslužné místo dokáže naplit tlakové nádrže až 10 vozidel za hodinu a je prvním z letos plánovaných šesti míst na mapě čerpacích stanic LUKOIL v ČR, kde se plnicí technologie CNG objeví. Provoz nové „plničky" slavnostě zahájili - Marek Zouvala, šéf marketingu společnosti LUKOIL, JUDr. Vladimir Ermakov, generální ředitel společnost VEMEX a Mieczislaw Molenda, generální ředitel společnosti GASCONTROL. Podle jejich vyjádření bude spolupráce pokračovat v dalších moravských městech, ve Sředočeském kraji a první fáze by měla být ukončena v Západních Čechách. Podle Vladimira Ermakova je realizace tohoto pilotního projektu nejen výsledkem práce specialistů zúčastněných firem, ale i součástí uskutečňování Česko-ruské mezivládní dohody o obchodní spolupráci. Ocenit je třeba rovněž podíl představitelů státní správy, ať již Magistrátu města Ostrava, tak i radnice městské části Slezská Ostrava.
Stlačený zemní plyn (CNG) díky šetrnosti k životnímu prostředí, nízkým nákladům na provoz vozidel, propracované technologii plnění i již široké nabídce sériově vyráběných osobních, užitkových, nákladních vozů a městských autobusů, je předurčen k tomu, aby plnohodnotně nahradil část spotřeby klasických fosilních paliv, jejichž spaliny zatěžují ovzduší škodlivými látkami. Přispění k ozdravení ovzduší bylo také hlavním důvodem, proč VEMEX, LUKOIL a GASCONTROL vybraly pro pilotní projekt právě Ostravu a po ní další místa zatížená exhalacemi.
(jn)