„Většina řidičů především ve větších městech, kde v létě probíhá nejvíc oprav silnic, začíná svůj pracovní den stresem z toho, že přijde pozdě do práce. Z naší ankety vyplývá, že nejčastější zpoždění je 5 až 15 minut, dalších 38 % procent respondentů ale uvádí zpoždění až půl hodiny. To určitě nepřispívá k pohodě za volantem," upozornila Kateřina Krásová, tisková mluvčí DIRECT Pojišťovny.
Špatný stav silnic po zimním období nepřináší jen zničené podvozky, ale také práce na silnicích všeho druhu. Ať už jde o drobnější opravy povrchu vozovky a údržbu inženýrských sítí či rozsáhlé projekty modernizace dopravní infrastruktury, které uzavírají silnice na měsíce i roky, na přetížené silniční síti se jim často nedá vyhnout. I když jsou tyto práce nutné a z dlouhodobého hlediska pro řidiče prospěšné, vedou často k velmi stresovým situacím a v důsledku toho k větší agresivitě řidičů.
Jen 14 % řidičů uvedlo, že své zpoždění nikdy nedohánělo porušením rychlostních limitů. Naopak 24,5 % tak činí téměř vždy a většina, 61,5 % alespoň někdy. Opravy a stavební práce na silnici přitom pro téměř polovinu řidičů (47 %) znamenají průměrné zpoždění na cestě do práce od 5 do 15 minut. Dalších 38 % řidičů počítá s průměrným zpožděním až půl hodiny a 5 % dokonce více než to. Desetina řidičů uvedla zpoždění do 5 minut.
A co by podle řidičů pomohlo zlepšit tuto situaci? Dvě třetiny z nich (66 %) by ocenilo podávání spolehlivých a aktuálních informací o dopravní situaci, zácpách apod., například pomocí informačních tabulí. 53 % řidičů se shodlo na potřebě včasných informací o možných objížďkách a jejich lepším značení. Rezervy v řízení a koordinaci oprav a stavebních prací na silnici vidí 48 % řidičů.
(tz)