Společnost Daimler AG rozšiřuje nabídku integrovaných aplikací pro multimediální systém COMAND Online. Již od podzimu 2011 budou k dispozici nové aplikace pro internetovou síť Facebook™ a pro funkce Google™ Streetview a Google™ Panoramio. Multimediální systém COMAND Online, dodávaný pro vozy SLK, třídu C, třídu E, CLS a od podzimu také v nové třídě M a nové třídě B, nabízí poprvé přístup k internetu. Zákazníci mohou volně surfovat po internetu buď ve stojícím vozidle nebo si vyvolat aplikaci Mercedes-Benz, kterou může posádka snadno ovládat i za jízdy. Dalšími, již zavedenými aplikacemi jsou lokální vyhledávání Google™ a počasí nebo možnost stáhnout si trasu zvolenou na portálu Google Maps na PC a odeslanou do vozidla. Na internetové stránce www.mercedes-benz.com/connect je uvedeno, s jakými telefony lze používat aplikace pro COMAND Online.
Ve střednědobém horizontu se počítá s dalšími aplikacemi, které jsou v současnosti vyvíjeny mimo jiné ve spolupráci s nedávno založenými inovativními společnostmi, mezi něž patří provozovatel americké informační rozhlasové stanice pro mobilní telefony Stitcher, služba pro předávání krátkých zpráv Twitter a populární poskytovatelé hudby Pandora v USA nebo Aupeo v Německu. Nové aplikace mohou používat všichni zákazníci, kteří jezdí ve vozech Mercedes-Benz vybavených systémem COMAND Online.
Mercedes-Benz představil již v roce 1993 ve třídě S první plně integrovaný telematický systém v automobilovém průmyslu. V roce 1996 následovala další průkopnická inovace v podobě systému hlasového ovládání LINGUA¬TRONIC. V roce 2002 debutoval u první barevný displej s poměrem stran 16:9 a od letošního roku je ve vozech Mercedes-Benz možný přístup k internetu.
Jak již bylo naznačeno u studie „Concept A-CLASS" (Šanghaj 2011), získá v budoucnosti na významu také grafický design zobrazení na displejích. Dynamicky se rozvíjející nejnovější skleněné prvky vytvářejí trojrozměrně uspořádané navigační roviny. Ještě intuitivnější bude v budoucnosti také ovládání, které bude probíhat dalekosáhle prostřednictvím hlasu za podpory gest a dotyků. Ve střednědobém horizontu bude možné diktovat zprávy SMS a e-maily nebo si vyžádat aktuální zprávy. Za tím účelem bude nutné vyslovit buď hlavní titulek, nebo, při tzv. „volném" hlasovém vyhledávání, cílenou otázku („Jaké je počasí v jižním Německu?"). Čtecí lampičky nebo osvětlení interiéru bude možné zapínat nebo vypínat pohybem ruky podél stropní ovládací konzoly. Řidič budoucnosti se bude moci také rozhodnout, jaké obsahy nebo aplikace si vezme s sebou do vozidla, a to například při snídani nebo v práci prostřednictvím pohodlného dálkového ovládání pomocí smartphonu nebo PC. První již realizovanou aplikací je schopnost systému COMAND Online stáhnout si trasu zvolenou na PC na portálu Google Maps a odeslanou do vozidla.
„Pro nás jako pionýra v oblasti bezpečnosti je samozřejmě důležité, aby řidič nebyl v žádném případě rozptylován, ale naopak aby mohla být zvýšena kondiční bezpečnost prostřednictvím vyššího komfortu ovládání," vysvětlil Balasubramanian.
Již dnes si může řidič Mercedesu prohlížet fotografie a procházet alba s muzikou na velkém barevném displeji s vysokým rozlišením (úhlopříčka: 17,8 cm). Paměť pro komprimované zvukové soubory (formáty: mp3, wma, aac) má kapacitu 10 GB. Novinkou je 3D zobrazení plastických modelů měst. Užitečné je zaznamenávání projížděné trasy pro pozdější opětovné použití, ukládání osobních zvláštních cílů nebo jejich nahrátí z paměťové karty SD, jakož i zobrazování čtyř alternativních tras na mapě navigačního systému včetně mimořádně ekonomicky výhodné varianty. COMAND Online zahrnuje v Evropě také asistenta rychlostních limitů, který získává své informace prostřednictvím kamerového sledování dopravního značení a z databáze navigačního systému. COMAND Online dále obsahuje systém hlasového ovládání LINGUATRONIC pro audiosystém, telefon a navigaci.
(tz)