Rovněž srpnový kulatý stůl, který se uskutečnil v rámci projektu Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému – etapa II., rozebíral současný stav zadluženosti řidičů autobusů a mezinárodní kamionové dopravy, její nejčastější příčiny a důsledky, s nimiž řidiči "zápasí" a jež nedobře ovlivňují klima a vztahy v dopravních firmách, a především bezpečí na silnicích.
Tentokrát se účastníci setkání, mezi nimiž nechyběli zástupci dopravců, specialisté z řady navazujících oblastí a představitelé odborů spolu se specialisty projektu Dr. Lubomírem Ondrouškem – KZPS ČR/SAČM – a Ing. Václavem Švarcem – OSD/ČMKOS – zaměřili na na to, jak správně investovat, rozumět nabídce dnešních finančních produktů, jak nepropadnout dluhům a exekucím, a pokud se tak již stalo, jak se z dluhové pasti dostat.
Na snímku: Pohled na účastníky Kulatého stolu
Úvodem do této problematiky byl zajímavý výklad Ing. Marcely Hrubošové z Akademie finančního vzdělávání Praha, doplňovaný prakcickými zkušenostmi psycholožky PhDr. Ester Weinholdové i názory ostatních účastníků setkání v reakci na zmiňované problémy z pohledu praktických zkušeností v dopravních firmách. V nich se zadlužení, exekuce a vše s tím související týká až třetiny a někde i poloviny řidičů. Není proto divu, že posilování finanční gramotnosti je velkou výzvou nejen pro firmy. Protože jde o celospolečenský problém, týká se výchovy ve školách, v rodinách, mnohé by se mělo změnit v samotném světě financí, na čemž by se měly podílet i nezbytné legislativní úpravy spjaté s doladěním některých aspektů podnikatelského prostředí v této oblasti.
Hovořilo se například o tom, jak správně investovat a rozumět nabídce dnešních finančních produktů. Třeba o úvěru, leasingu, jejich výhodách i rizicích, jak se vystříhat záludných a nevýhodných půjček, a pokud zde nastane problém, co udělat, aby se podařilo vyhnout exekuci.
Ing. Hrubošová objasnila jednotlivé mechanismy vymáhání pohledávek, jejich fungování včetně možností jak se bránit a třeba zmírnit důsledky dluhové pasti. Pokud by si již měl člověk půjčit, rozumnější by bylo začít v některé bance, která odhadne schopnost splácení, neboť právě to mnohé jiné poskytovatele financí až tak moc nezajímá... Praxe potvrzuje, že lidé jsou schopni si například vzít hypotéku na bydlení třeba na dvacet let za relativně výhodný úrok, ale nikdo už nedokáže s jistotou odhadnout, jaký bude vývoj úroku po době fixace, co se s ním bude dít třeba za 10 či 15 let.
Velkou pozornost věnovali účastníci kulatého stolu exekucím, které především stresují všechny dlužníky a negativně ovlivňují jejich osobní i pracovní život. Týkalo se to třeba výše nezabavitelných částek ze mzdy, čeho se mohou exekuce týkat, od majetku, bankovního účtu přes pozastavení řidičského oprávnění až po exekuci na přikázání úhrady z penzijního připojištění apod. Jinou kapitolou byly exekuce v rámci manželství, možnosti slučování exekucí a další informace a rady. Z tohoto pohledu pak byla jistým oddechnutím citace desatera, jak se ochránit před zadlužením, v němž se krom jiného klade důraz na podrobné seznámení se smlouvami, obchodními podmínkami a sazebníky včetně povinností a sankcí za jejich porušení spolu s dalšími cennými radami dříve, nežli je smlouva stvrzena podpisem
Podle aktuálních statistických údajů je v České republice více než 890 tisíc dlužníků a v průměru na každého znich připadá pět dluhů. K tomu je třeba dodat, že do této statistiky nejsou zahrnuti ti, kdo dluží finanční částy orgánům státní správy, ať již jde o finanční úřady a další instituce, kde evidence dluhů, vymáhání podledávek a oddlužování probíhají jinou cestou. A na závěr si připomeňme ještě poznámku, která nejednou na jednání kulatého stolu zazměna od představitelů dopravních firem: Dlužníci často propadnou depresím, malověrnosti, a nejsou často schopni reálně uvažovat a prakticky řešit své zadlužení. Týká se to lidí v nejrůznějších profesích, ovšem pokud jde o profesionální řidiče autobusů a mezinárodní kamionové dopravy, možná bezpečností rizika tu nelze ani domyslet...
Jiří Novotný
Na snímku vpravo: Ing. Marcela Hrubošová, Akademie finančního vzdělávání Praha