Společnosti Local Energies ze skupiny E.ON a ŠKO-ENERGO instalovaly ve výrobních závodech ŠKODA AUTO unikátní energetický systém, který stoprocentně zamezuje výpadkům robotické linky v lakovně způsobených krátkodobým poklesem napětí elektrické energie, a tím i citelným finančním ztrátám.
Jde o vůbec první průmyslovou instalaci této technologie v Evropě. Během pilotního provozu už zařízení na robotické lince v lakovně v Mladé Boleslavi a Kvasinách pokrylo více než 60 krátkodobých poklesů napětí v dodávkách elektřiny, které dříve vedly k zastavení celé linky.
Ultrakapacitor (Ultracapacitor Grid Stabiliser, UGS) umožňuje překlenout krátkodobé poklesy napětí v dodávkách elektřiny, které by jinak způsobovaly přerušení provozu výrobních linek a dalších technologií.
„Běžní spotřebitelé poklesy napětí nezaznamenají, avšak některé průmyslové provozy s robotizovanou technologií jsou velmi citlivé i na malé poklesy napětí, což mnohým způsobuje problémy s následným výpadkem výroby. Právě s takovými výpadky se dlouhodobě potýkala také ŠKODA AUTO na své automatizované lince v lakovně. V rámci společného projektu jsme pro ně našli a realizovali unikátní řešení v podobě ultrakapacitoru. Jde o vůbec první zařízení tohoto druhu v Evropě, které je v ostrém provozu u koncového zákazníka, což nás samozřejmě velmi těší. Princip fungování je vlastně jednoduchý, ale stoprocentně funkční a účinný. Ultrakapacitor se dokáže v řádu desítek milisekund aktivovat do plného výkonu, a překlenout tak krátkodobý pokles napětí. Efektivně tak omezuje finanční ztráty i negativní dopady na životní prostředí,“ vysvětluje Martin Záklasník, generální ředitel skupiny E.ON v ČR a člen dozorčí rady ŠKO-ENERGO.
Zařízení, umístěné v průmyslovém kontejneru vedle budovy lakovny v závodě v Mladé Boleslavi, do 10 milisekund rozpozná pokles dodávky elektrického proudu a za dalších 10 milisekund spustí čerpání záložní elektrické energie z ultrakondenzátoru. Umožňuje tak dodávat výkon 1 MW po dobu 1,5 sekundy. Podobné zařízení s polovičním výkonem (0,5 MW po dobu dvou sekund) pracuje také v závodě ŠKODA AUTO v Kvasinách.
Na základě zkušeností z minulých let a průměrného počtu poklesů napětí v síti se díky inovativním UGS jednotkám sníží roční výpadky výroby o 365 minut v lakovně v Mladé Boleslavi a o 222 minut v lakovně v Kvasinách. Za tuto dobu se běžně nalakuje 740 karoserií. Obě zařízení během pilotního provozu už úspěšně vykryla více než 60 krátkodobých poklesů napětí elektrické energie.
„Řešení zaujalo i další průmyslové podniky, které se ve svých výrobních závodech s krátkodobými poklesy napětí potýkají. Díky úspěšné realizaci ve ŠKODA AUTO nyní řešíme dodávku technologie ultrakapacitoru i dalším zákazníkům. Vybrat si mohou realizaci zařízení na klíč, nebo formu garantované měsíční služby,“ vysvětluje Robert Vinický, předseda představenstva společnosti Local Energies ze skupiny E.ON, která ultrakapacitory zákazníkům jako jediná v ČR dodává.
„Společně se ŠKO-ENERGO plánujeme významně zvýšit stabilitu sítě v našich závodech. Projekt UGS je tak důležitým krokem, díky kterému zajistíme, aby krátkodobé poklesy v síti velmi vysokého napětí neohrožovaly ani naše řídicí systémy, ani relevantní části výrobních procesů,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva ŠKODA AUTO pro oblast výroby a logistiky.
(tz)