INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Letošní celosvětová kampaň Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Global Money Week (GMW) je za námi. Česká republika se do ní zapojila společně se 174 jinými zeměmi. Týden finančního vzdělávání se letos uskutečnil i navzdory pokračující pandemii nemoci Covid-19 a virtuálně přivítal více než 18 000 účastníků.

Dlouhodobým posláním GMW je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost, inspirovat k podnikání a šířit osvětu v oblasti finanční prosperity napříč generacemi. Národním koordinátorem této akce je v České republice Ministerstvo financí, hlavními organizátory jsou yourchance o.p.s. a EFPA ČR.

Letos proběhla akce poprvé kompletně digitálně a měla podtitul: „Take care of yourself, take care of your money“ („Pečuj o sebe i o své peníze“). Atraktivnost programu letos podtrhly oblíbené online soutěže a hry, jako je turnaj „FinGRplay“,  krajská kola „Soutěže Finanční gramotnost“ či „Rozpočti si to!“. Online běžely také známé vzdělávací programy některých finančních institucí, jako je například „Abeceda peněz“ (Česká spořitelna), „Finanční a digitální vzdělávání Filip“ (ČSOB), „NEZkreslená věda“ (Komerční banka) a další.
Mezi vyhledávaná on-line setkání letošního GMW patřily webináře s podnikateli Šárkou Zídkovou, Tomášem Korostenským a Janou Merunkovou, které oslovily stovky studentů, zástupce z řad dětských domovů, pedagogů a širokou veřejnost. Cílem webinářů bylo sdílení podnikatelských příběhů o tom, jak se dnes úspěšní podnikatelé ke svému businessu dostali a jakými slastmi i útrapami si při podnikání prošli. Pro mnohé účastníky byly webináře zajímavou inspirací, motivací a možností získat nový pohled na to, jak může v dnešní době podnikání a podnikavost vůbec vypadat.

GMW se letos věnoval především následujícím otázkám: jak na rodinný rozpočet, jak tvořit úspory v této nejisté době, na co si dát pozor u úvěrů, jaká je správná prevence zadlužení, jak vybrat pro starší děti ten správný finanční produkt, jak správně řídit rodinné finance, jak se vyhnout exekucím, jaké jsou možnosti investic a zhodnocení peněz atd.
Global Money Week 2021 vyvrcholil 31. března odbornou konferencí, která proběhla v online režimu. Moderace se ujaly organizátorky Jana Merunková za yourchance a Marta Gellová za EFPA ČR. Akce proběhla pod záštitou Ministerstva financí, České národní banky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Úvodem akce poděkovala ministryně financí Alena Schillerová za organizaci celého týdne a za aktivní účast všech, kteří se do programu letošního netradičního ročníku zapojili. Vyzdvihla také potřebu pracovat na rozvoji našich finančních znalostí a dovedností.

„Orientace v problematice peněz a rodinných financích se v době pandemie stává o to důležitější občanskou dovedností. Schopnost předvídat budoucí finanční rizika a správně se rozhodovat při sjednávání finančních služeb nám velmi usnadní projít těžkými časy s menšími šrámy a v lepších časech se mít o to lépe. Finanční vzdělávání přitom není něco, co začíná nebo končí školní docházkou. Je to skutečně celoživotní proces,“ zdůraznila ministryně financí Alena Schillerová.

Aleš Michl, člen bankovní rady ČNB, seznámil účastníky s podstránkou www.cnb.cz/feg, na které jsou k dispozici vzdělávací materiály ČNB k finanční i ekonomické gramotnosti vhodné i pro distanční výuku. Poznamenal, že by chtěl ve veřejnosti vzbudit zájem nejen o ekonomii a úkoly, které ČNB ze zákona plní, ale také o to, jak přemýšlet o osobních financích. „Rád bych ještě více ČNB otevřel veřejnosti, aby lidé poznali, co děláme, a porozuměli naší politice. Osobně budu jezdit po školách a podporovat finanční a ekonomickou gramotnost,“ přislíbil.

Více jak padesát účastníků konference diskutovalo o možných nových přístupech k výuce finanční gramotnosti, které prezentovali zástupci významných finančních institucí (Komerční banka, Česká spořitelna, NN, ČSOB, ING Bank) a pedagogů (Jana Doležalová, učitelka matematiky na ZŠ Vimperk, Martin Svoboda, učitel ekonomických předmětů na Střední škole technické a ekonomické Brno).

Součástí konference byly i ukázky kreativních příspěvků dětí a studentů na téma „Jak bychom se chtěli učit finanční gramotnost u nás ve škole“, jež se účastnily krajských kol Soutěže finanční gramotnosti.

O způsobech práce s dětmi v oblasti finančního vzdělávání pohovořila závěrem události také Alena Novotná, ředitelka dětského domova v Ústí nad Labem. Příspěvek Kateřiny Lichtenberkové, expertky v oblasti finanční gramotnosti a rozvoje podnikavosti se věnoval  tématu domácích rozpočtů a hospodaření v době krize a tomu, jak může pokračující pandemie ovlivnit a změnit finanční situaci rodin i jednotlivců do dalších let. Kateřina nastínila cesty, jak tuto složitou dobu finančně zvládnout a rozvíjet při tom ještě vlastní podnikavost.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3