INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Plat ilustracni ProfesiaRostoucí životní náklady zvyšují tlak zaměstnanců na růst mezd, ekonomická situace firem ale přidávání příliš nenahrává. Průzkum platového portálu Platy.cz ukazuje, jakým tempem rostou odměny zaměstnanců v ČR včetně bonusů a jak se liší situace v jednotlivých oborech a regionech.

Nárůst mezd a platů přibrzdil

Platový portál Profesia.cz shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v ČR. Podle jeho údajů je celková průměrná mzda včetně bonusů a odměn za první pololetí tohoto roku 49166 Kč. Oproti stejnému období loňského roku výdělky zaměstnanců vzrostly o 7 %, oproti minulému čtvrtletí činí nárůst 4 %.

„Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 %, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 % vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, v současné době se růst mezd mírně nastartoval, vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly,“ komentuje situaci na základě podkladů z platového portálu Platy.cz Michal Novák.

Z pohledu jednotlivých segmentů trhu práce mělo nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Nevětší posun jsme tak zaznamenali v kategorii pomocné práce (o 23 %), dřevozpracující průmysl (o 16 %), služby (o 11 %). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 000 Kč za pomocné práce po 33 400 Kč v dřevozpracujícím průmyslu. Z ostatních oborů, kde je úroveň mezd vyšší, si nejvíce polepšili zaměstnanci zajišťující kontrolu kvality, kde průměrná celková mzda stoupla o 11 % na 46 000 Kč. Jsou ale i obory, kde se celková průměrná mzda zvýšila jen nepatrně. Mezi ně patří zemědělství a potravinářství, chemický průmysl a zákaznická podpora.

Kde se platí nejlépe

Asi nikoho nepřekvapí, že pokud necháme stranou platy vrcholového managementu, nejvíce si zaměstnanci vydělají v oblasti IT, kde je průměrná celková mzda včetně bonusů a odměn 63 240 Kč. Nad hranicí 50 tisíc Kč je průměr také v bankovnictví (50 400 Kč), na podobné hladině jsou pak mzdy v oborech management kvality (46 000 Kč), ekonomika a účetnictví (44 300 Kč) a lidské zdroje (44 100 Kč).

„V naší investiční společnosti aktuálně poptáváme nejen specialisty z oblasti bankovnictví a financí, ale i v oblasti IT. Důvodem je rozšiřování firmy a také plánované otevírání nových poboček. Uvědomujeme si situaci na trhu a jsme ochotni za kvalitní pracovníky dobře zaplatit. Stejně tak uvítáme talenty s potenciálním kariérního růstu,“ říká Jitka Jetlebová, HR ředitelka IC Group.

Z pohledu regionů vede Praha (58 300 Kč), následovaná Středočeským (47 200 Kč) a Jihomoravským krajem (46 000 Kč). Na opačném konci žebříčku jsou kraje Karlovarský (36 500), Olomoucký (38 600 Kč) a Zlínský (39 200 Kč).

Státní práva versus komerční sektor

V posledních letech je tématem sbližování mezd ve státním a nestátním sektoru. Zatímco v letech 2018 až 2020 se rozdíl mezi průměrnou celkovou mzdou a platem zvyšoval, z 3 270 Kč na 4 300 Kč, v roce 2021 už byl jen 2 930 Kč letos prozatím 2 520 Kč. Zde je ale nutné vzít v úvahu, že kromě plošného zvyšování platů státních zaměstnanců zde sehrály roli i mimořádné odměny pracovníků ve zdravotnictví za jejich nasazení v době koronakrize.

„Letošní růst mezd lze jen těžko predikovat. Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, takže lze očekávat, že budou zvyšovat mzdy tak, aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu. Můžeme se ale v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů a zeštíhlování, protože finanční rezervy mnoha firem jsou kvůli negativnímu dopadu událostí v posledních dvou letech již vyčerpané,“ uzavírá Michal Novák a dodává: „Tomuto tématu se budeme věnovat podrobně i na oborovém veletrhu Profesia days, který letos proběhne 12. a 13. října v pražských Letňanech.“

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3