Zákazníci z řad domácností, firem i státu se začínají opožďovat v platbách faktur, což začíná negativně doléhat na hospodaření některých podniků. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory mezi podniky.
„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje. Případné hromadění dalších neuhrazených faktur ze stran různých odběratelů ale může představovat významné riziko pro hospodaření a fungování firem,“ uvedla ředitelka Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Lenka Janáková.
Nadpoloviční většina firem (53 %) uvedla, že jejich odběratelé faktury ve 30denní lhůtě splácí řádně. Více než čtvrtina firem a domácností (27,5 %) sice platí za dodané výrobky a služby až po dohodnuté splatnosti, ale dle vyjádření dodavatelů je to zatím finančně nepoškozuje.
Každá šestá firma (16 %) ale uvedla, že se kvůli neuhrazeným fakturám dostává do finančních potíží. Lhůty splatnosti překračuje také stát, obce a státní podniky.
Nejčastěji se s opožděnými platbami potýkají malé firmy s 11 až 50 zaměstnanci (39 % z nich) a střední firmy s 51 až 250 zaměstnanci (38 % z nich).
Za neschopností odběratelů splácet faktury do data jejich splatnosti stojí prudký nárůst nákladů firem a domácností, růst cen, kvůli kterým se snižuje spotřeba domácností, a také vyčerpaný trh práce. Kvůli nedostatku kvalifikované pracovní síly firmám roste počet nedokončených zakázek. Prodlužují se lhůty jejich dokončení, a tím pádem se prodražuje i jejich realizace.
„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale nelze získat ani ze zahraničí. Vládní program a zrychlený příjem kvalifikované pracovní síly se totiž kvůli nízkým ročním kvótám zadrhl, zaměstnavatelé na pracovníky čekají dlouhé měsíce až dva roky. Řadě firem tak nezbývá nic jiného než nové zakázky odmítat a přenechávat je konkurenci v okolních zemích,“ dodala Lenka Janáková.
Nejlepší platební morálku mají živnostníci a nejmenší podniky do 10 zaměstnanců. Nejlépe se s opožděnými platbami vyrovnávají velké firmy nad 250 zaměstnanců.
Podle údajů Bruselu jsou opožděné platby příčinou každého čtvrtého bankrotu malého nebo středního podniku v Evropské unii.
Celkem se do šetření Hospodářské komory zapojilo 444 respondentů, mezi kterými jsou zástupci mikro, malých, středních, ale i velkých firem působících v různých odvětvích ekonomiky napříč všemi kraji České republiky.
(tz)