Největší výzvou pro firmy je bezpochyby udržení a efektivní řízení cash flow v prostředí, které se stává stále komplexnějším. Globální nejistoty, volatilní trhy a změny chování zákazníků nutí firmy přehodnotit své finanční strategie. Role treasurerů ve společnostech proto významně vzrostla a stala se strategickou.
Treasurer musí nejen zajistit, aby firma měla k dispozici dostatek peněz, ale také musí být schopen reagovat na příležitosti a nečekané situace. Treasury se již neomezuje pouze na správu cash flow, ale musí integrovat širší řízení rizik, jako jsou měnová a úroková.
„Firmy musí nejen optimalizovat likviditu, ale také zvažovat budoucí vývoj a zajistit, že včasná rozhodnutí umožní firmě přizpůsobit se jakýmkoli změnám na trhu. K tomu si ještě přidejme geopolitické nejistoty, kybernetickou bezpečnost, digitální a udržitelnou transformaci a máme poměrně komplexní disciplínu,“ uvedl Petr Fiala, Ředitel korporátního bankovnictví pro velké společnosti v Raiffeisenbank.
Jedním z tradičních a klíčových nástrojů zaměřených na zlepšení cash flow je bezregresní factoring, který firmám umožňuje rychle získat likviditu prostřednictvím odkupu pohledávek a zároveň se zbavit odběratelského platebního rizika. To poskytuje okamžitý přístup k hotovosti, aniž by musely čekat na zaplacení faktur od odběratelů, což výrazně zlepšuje řízení pracovního kapitálu. Samozřejmě lze i vhodně kombinovat s tradičními trade finance produkty, jako jsou bankovní záruky a akreditivy, které mají své nezastupitelné místo v mezinárodním obchodě a řízení cash flow.
Factoring na českém trhu nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA), tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené v Asociaci factoringových společností (AFS). Členy AFS jsou také komerční pojišťovny Allianz Trade, Atradius, Coface a Credendo.
(tz)