INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

PortuKoupí bytu v hotovosti se v dlouhodobém horizontu může investor připravit o milióny. Jiné to bylo při nákupu nemovitosti v dobách nízkých úrokových sazeb na hypotékách. Jejich prudké zdražení investiční matematiku zásadně změnilo.

Koupi bytu považuje řada lidí za dobrou investici, a to především v dobách, kdy ceny nemovitostí prudce rostou. Často si ale nespočítají, zda se taková investice skutečně vyplatí. „Podle údajů Českého statistického úřadu průměrná cena nemovitosti určené k bydlení vyrostla v Česku ve druhém kvartálu letošního roku na 2,24násobek průměru roku 2010. Z každých 100 000 Kč investovaných do bytu před 14 lety má nyní jejich majitel 224 000 Kč. Na první pohled se to může zdát jako dobrý obchod, na druhý už ale ne,“ upozornil Lukáš Raška, analytik online investiční platformy Portu.

Například, pokud by si někdo v roce 2010 koupil průměrný byt za dva milióny korun, dnes by měl hodnotu 4 480 000 Kč. I přes pokles cen v letech 2011, 2012 a 2023 by vydělal téměř 2,5 miliónu. Pokud by však stejnou sumu investoval například do indexu S&P 500, za stejných 14 let by měla jeho investice hodnotu více než devět miliónů korun. „Tento index totiž, na­vzdory propadu v období covidu a později v důsledku války na Ukrajině, vzrostl více než čtyřnásobně. Z průměrné úrovně 1100 bodů v roce 2010 se na konci druhého kvartálu 2024 dostal na více než 5000 bodů. Investice dvou mi­liónů korun by tak dokázala vydělat více než sedm miliónů, což je výrazně více než v případě nákupu nemovitosti,“ upozornil Lukáš Raška.

Samozřejmě, investiční byt se nezhodnocuje jen růstem jeho ceny, je možné ho pronajmout. Aby se však podařilo pokrýt rozdíl mezi investicí do nemovitosti a indexu S&P 500, bylo by nutné tento byt pronajmout za více než 26 000 Kč měsíčně při nulových nákladech na energie, zařízení a další údržbu. „Pronajmout za tuto cenu byt v hodnotě dvou miliónů je jen těžko představitelné,“ vysvětlil Lukáš Raška.

Čím delší investiční horizont bereme v úvahu, tím jsou rozdíly mezi investicí do bytu a akciových indexů větší. Například, už zmiňovaný byt za dva milióny korun by měl při stejném tržním vývoji po 30 letech hodnotu 10,7 miliónu korun. Při investování do akciového indexu S&P 500 by to ale bylo 33,2 miliónu korun. „Přepočet vychází z průměrné historické míry zhodnocení 9,9 % ročně a poplatkem 0,5 % za správu. Takový poplatek má například náš důchodový produkt DIP,“ přiblížil Lukáš Raška.

Jde o efekt tzv. složeného úročení, kdy se novými výnosy zhodnocují i výnosy starší. Tento efekt se týká i nemovitostí. Jejich cena ale za standardních podmínek roste v Česku pomaleji, protože naráží na koupěschopnost obyvatelstva a růst platů. Růst cen nemovitostí navíc není konstantní. „Mezi 1. čtvrtletím roku 2021 a stejným obdobím roku 2022 zdražily podle Českého statistického úřadu nemovitosti meziročně o 16,9 %, ostatní roky byl ale růst výrazně nižší a v úhrnu pak necelých 6 % ročně. Akciové trhy tento růst dokázaly s přehledem překonat,“ objasnil Lukáš Raška.

Výhodnější bylo investování do nemovitostí v období levných hypoték. Ty totiž umožňovaly koupit si byt například za 20 % jeho hodnoty, zbytek si výhodně půjčit a vydělávat na růstu jeho ceny a pronájmu. Hypotéky tak investorům do nemovitostí nabízejí výhodný pákový efekt, který je známý i při investování na finančních trzích. V krátkodobém časovém horizontu mohl být takový přístup výnosnější než investování do akcií. I při dlouhodobějším držení bytu se mohl takovýto přístup alespoň částečně vyplácet. Pokud si někdo koupil investiční byt za dva milióny korun, stačilo mu 400 000 Kč vlastních prostředků. Při 30leté hypotéce ve výši 1,6 miliónu korun a úroku 1,5 % p. a. se dostal na splátku 5522 Kč měsíčně. Dnes je však průměrná hypoteční sazba 5 %. To znamená při stejném úvěru splátku 8589 Kč měsíčně. Z pohledu celé doby splácení stoupla částka splatná na úrocích za celou dobu splácení z 388 000 Kč na 1,5 miliónu.

„Tato skutečnost vyhnala z realitního trhu většinu lidí, kteří kupovali investiční nemovitosti na hypotéku a kratší splatnosti se pro mnohé lidi staly nedostupné. To potvrzují i samotní developeři a realitní makléři. Při úroku 1,5 % jste po 30 letech mohli na dvoumiliónovém bytu, za který jste na začátku v hotovosti zaplatili jen 400 000, vydělat teoreticky téměř 8,3 mi­liónu jen na růstu ceny. Při úroku 5 % je to 7,2 miliónu korun. Pokud byste ale 20 % kupní ceny bytu investovali a měsíčně byste k tomu přihodili sumu srovnatelnou s hypoteční splátkou, vydělali byste více než 20 miliónů korun za 30 let. Je to méně než při vysoké jednorázové investici, ale stále výrazně více, než když si byt koupíte a pronajímáte ho za běžný nájem,“ argumentoval Lukáš Raška.

Investice do bytu je proto vhodná především pro ty, kteří už investují jinak. Ukládání peněz do realit může být pro ně nástroj diverzifikace portfolia, protože ani žádné akcie nejsou vůči propadům imunní. „Investice do nemovitostí může přinášet zajímavý výnos, je třeba ale myslet na to, že je s takovou investicí spojena i řada dalších nákladů, ať už finančních do údržby, nebo časových ve formě komunikace s nájemníky. Každopádně byt by neměl být jediným způsobem, jakým si člověk odkládá peníze stranou,“ uzavřel Lukáš Raška.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3